Tech hvg.hu 2023. április. 21. 17:03

Szamáriumot találtak a tudósok egy exobolygó légkörében

Az eddigi legnehezebb elemet fedezték fel kínai kutatók egy, a Földtől 556 fényév távolságban lévő ultraforró Jupiter légkörében.

A Kínai Tudományos Akadémiához tartozó Nemzeti Csillagászati Obszervatórium kutatóinak sikerült az eddig ismert legnehezebb elemet kimutatniuk egy exobolygó légkörében. A szóban forgó égitest az 556 fényévre található Mascara-4, egy utlraforró Jupiter, ami a Jupiternél nagyjából 3,1-szer nagyobb planéta. A több ezer fokos légkörében a kutatók a szamárium jelenlétére bukkantak.

A felfedezésről szóló publikáció hamarosan a The Astronomical Journal hasábjain jelenik majd meg, jelenleg az ArXiv preprint szerveren lehet elolvasni.

A szamárium a lantanoidák közé tartozó ritkaföldfém. Ennek ellenére a negyvenedik leggyakoribb elem a földkéregben, gyakoribb, mint például az ón. A periódusos rendszer 62-es rendszámú tagja, atomsúlya 150,36 gramm/mol, ami egyúttal azt is jelenti, hogy ez az eddigi legnehezebb elem, amit sikerült egy bolygó légkörében kimutatni – magyarázza az IFLScience.

NOIRLab / NSF / AURA / J. da Silva / Spaceengine / M. Zamani

Vej Vang csillagász szerint minden csillag és bolygó a kezdetektől fogva tartalmazza ezt az elemet. Ugyanakkor általában nagy nyomású, alacsony tengerszint feletti magasságú régiókban kell lenniük, és nem könnyű őket észlelni. Ehhez képest a Mascara-4-en a légkörben találni ilyen elemet.

Az exobolygó egy másik különlegessége, hogy a rubídium jelenlétét is sikerült kimutatni. A periódusos rendszer 37-es számú elemét először sikerült kimutatni egy exobolygó légkörében. Mindezek mellett magnéziumot, kalciumot, krómot és vasat, valamint báriumot, titánt és valószínűleg szkandiumot is észlelt.

Bevetették az új bolygókeresési módot, találtak egy új Jupitert

A HIP 99770b kódjelű exobolygó jóval nagyobb a Jupiternél, és messzebb is kering a központi csillagától, mint a mi Jupiterünk a Naptól. Ami azonban igazán érdekes, az a felfedezés módja.

A titán jelenléte azért is érdekes, mert korábban az ultraforró Jupitereknél a bolygó légkörében ózonszerű rétegekbe rendeződő titán-oxidként észlelték. Ezúttal viszont elemként detektálták, ami arra utal, hogy valószínűleg kevés oxigén van jelen ahhoz, hogy ilyen réteget képezzen, vagy reakcióba lépjen a szamáriummal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció, azon nem az igazi szamárium látható!)