Az Arrdc5 nevű gén lehet a férfi fogamzásgátlás kulcsa, ami „kikapcsolva” csökkentheti a spermaszámot, és a mozgásuk is lassulhat. A módszer amellett, hogy az állatok esetében is alkalmazható, abból a szempontból is ígéretes, hogy a gyógyszert elhagyva minden visszaáll a normál kerékvágásba.
A férfi fogamzásgátlás kérdése régóta foglalkoztatja a tudományt, a Minnesotai Egyetem kutatói GPHR-529 néven már létrehoztak egy vegyületet, amit jó eséllyel még az idei évben embereken is elkezdenek vizsgálni – eddig csak egereken tesztelték.
A Washingtoni Állami Egyetem (WSU) kutatói most állítják: sikerrel azonosították a férfi fogamzásgátlás egy lehetséges új módszerét, az eredményeiket pedig a Nature Communications folyóiratban publikálták.
„Pillanatnyilag nem igazán van más fogamzásgátlási módszerünk férfi oldalon a műtéten kívül, és a férfiak csak kis százaléka fordul a vazektómiához” – hangsúlyozta Jon Oatley, a WSU molekuláris biotudományi iskolájának professzora, a tanulmány egyik szerzője. Hozzáfűzte: amennyiben jelen felfedezést fogamzásgátló megoldássá fejlesztik, annak komoly hatásai lehetnek.
A megoldás kulcsa a Arrdc5 nevű gén, ami számos faj hereszövetében jelen van, az egerek, a sertések és az emberek szerveiben is.
Embereken is elkezdik vizsgálni a férfiaknak fejlesztett fogamzásgátló tablettát
A GPHR-529 névre keresztelt vegyületet a Minnesotai Egyetem fejlesztette ki. Állítják, egereknél bevált.
A kutatók egerek esetében inaktiválták az Arrdc5 gént, hogy vizsgálni tudják a spermateljesítményt, eredményül pedig a terméketlenség nyomaira bukkantak a hím állatoknál. Mint az Interesting Engineering írja, amikor a kutatók eltávolították a gént az egerekből, a spermaszám 28 százalékot esett, és a normál állatoknál 2,8-szer lassabb volt a spermamozgás is. Egyúttal azt is megfigyelték – némileg meglepődve –, hogy a spermiumok alakja is több ponton megváltozott.
A kutatók szerint ez az első alkalom, hogy egy olyan eljárást sikerült azonosítani, ami csökkenti a spermiumszámot, de úgy, hogy az érintett mindeközben nem veszíti el a későbbi spermatermelő képességét. Ha valaki elhagyná a gyógyszert, a spermatermelése is helyreállna.
Sőt, további pozitív fejlemény, hogy mivel a nevezett gén sok emlősfajban jelen van, a módszer esetükben is alkalmazható lehet, például a fajok túlszaporodását korlátozva.
Nők találták ki, férfiak találták fel: 60 éves a fogamzásgátló
A tudománytörténet egyik legnagyobb blöffjével kezdődött a gyógyszer pályafutása - véli a fogamzásgátló tabletta történetírója, az amerikai Jonathan Eig. A kipróbálás pedig mai szemmel nézve etikátlan kísérletekkel, tájékozatlan nők bevonásával zajlott és mindössze egy gyártási hibának köszönhető, hogy jobb lett a pirula összetétele. Ha egy feminista özvegy nem örököl dollármilliókat, meg sem kezdődik a fejlesztés.
A kutatók most mindezek mentén egy gyógyszer kifejlesztésére koncentrálnak, amivel a jövőben elkészülhet a férfi fogamzásgátló tabletta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.