A LipIO nevű eszközt a Chicagói Egyetem mérnökei fejlesztették ki, hogy a hétköznapokban a fogyatékkal élők élete is könnyebb legyen.
Bár a bemeneti eszközök kialakítása sokat változott az elmúlt években, azok használatához alapvetően még mindig a kéz és a szem mozgatására van szükség. Megoldás lehet a hangvezérlés, ám a biztonsági kockázatok miatt ezt nem mindenki használja szívesen. Márpedig a fogyatékkal élők számára más alternatíva nemigen létezik. Ezt a problémát szerették volna megoldani az amerikai Chicagói Egyetem mérnökei, akinek a fejlesztése azoknak is jól jöhet, akiknek épp tele van a kezük.
A szakemberek egy újfajta interfészt fejlesztettek ki. A LipIO nevű eszközt a felső ajakhoz kell rögzíteni, amit az ajkak és a nyelv mozgatásával lehet kontrollálni. Egy olyan bemeneti eszközről van szó, amit elég a számítógéphez csatlakoztatni, és már lehet is használni.
A készülék ráadásul nemcsak bemeneti, hanem kimeneti eszköz is. A kütyü finom elektrostimuláció révén jelez a viselőjének, aki aztán a különböző elektródák megérintésével tud utasítást adni a számítógépnek.
Ha az otthoni okoseszközökkel összekötik, akár az ajtó ki- és bezárására is használni lehet, de bármilyen más helyzetben is megkönnyítheti a viselője dolgát a LipIO.
Egyelőre csak egy prototípusról van szó, aminek a viselete láthatóan nem túl kényelmes. Működni viszont működik, így a jövőben azon dolgoznak majd a mérnökök, hogy egy viselhető eszközt faragjanak belőle.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.