Tech hvg.hu 2023. április. 17. 12:03

1 004 927 ember életét mentette meg, hogy beadatták maguknak a koronavírus elleni védőoltást

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei szerint a koronavírus elleni védőoltás az esetek többségében az idősek (60 év felettiek) életét mentette meg az elmúlt több mint két évben.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Európai Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Kongresszuson bemutatott új kutatási adatok szerint a koronavírus elleni védőoltások legalább 1 004 927 ember életét mentették meg Európában 2020 decembere és 2023 márciusa között – írta meg a SciTechDaily. A megmentettek jelentős többsége (96 százaléka) 60 évnél idősebb volt.

A legtöbben az első emlékeztető védőoltásnak köszönhetik az életüket. Ők a csoport 64 százalékát tették ki.

Az eredmények szerint – ami egyelőre még nem jelent meg tudományos lapban – az omikron-hullám idején mentette meg a legtöbb életet a vakcina, 568 064-et. A szakemberek ugyanakkor megjegyezték, hogy az eredmények ellenére az Egészségügyi Világszervezet továbbra is arra figyelmeztet, hogy sok az olyan veszélyeztetett személy, aki oltatlan, vagy nem kapott emlékeztető védőoltásokat.

Majdnem időben: csak most derült ki, hogy előnyösebb lehet az orron át befújható koronavírus elleni védőoltás

A koronavírus ellen Berlinben kifejlesztett, orron át befújható új védőoltás a korábbi vakcinákkal összehasonlítva előnyösebb tulajdonságokat mutatott az állatkísérleteket követően - olvasható a kutatást összefoglaló frissen megjelent tanulmányban.

Margaux Meslé, a WHO európai epidemiológusa szerint az eredmények azt is mutatják, hogy az alacsony átoltottságú országokban fontos, hogy az idősek mielőbb megkapják a vakcinát.

A kutatók a fenti időszakban 26 ország által a WHO felé megküldött halálozási és oltási adatok alapján számolták ki, hogy mennyi életet menthetett meg a védőoltás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.