Tech hvg.hu 2023. április. 04. 19:03

Furcsa rádiójeleket követtek az űrben, egy földszerű bolygóhoz vezettek, aminek mágneses mezeje is van

Az YZ Ceti b névre keresztelt bolygó olyan közel keringhet a csillagához, hogy az abból származó töltött részecskéket visszalöki az égitestre. A befogott rádiójelek alapján legalábbis ez a helyzet.

A földi élet sok más mellett azért is alakulhatott ki, mert a bolygónak nagyon erős mágneses mezeje van. Ez képes bennünket megvédeni az űrből és a Napból érkező sugárzástól. Enélkül a csillagunkból érkező részecskék könnyen elpusztíthatnánk a légkört, így olyanná válna a planétánk, mint a Marsé.

Éppen ezért a mágneses mezőre utaló jelek figyelése az egyik legfontosabb szempont akkor, amikor a lehetséges lakható exobolygók után kutatnak a tudósok. A Nature Astronomy című tudományos folyóiratban publikált jelentés szerint ezen a téren most egy ígéretes jelöltre bukkant két amerikai kutató, Sebastian Pineda és Jackie Villadsen.

Illusztráció.
NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine/M. Zamani

Az általuk vezetett kutatócsoport azonosított egy Föld méretű leendő sziklás bolygót, az YZ Ceti b-t, amely egy kis vörös törpe csillag körül kering. A rendszer tőlünk nagyjából 12 fényévnyire található. A szakemberek azért ezt a rendszert választották, mert a bolygó közel kering a csillaghoz, és nagyjából két nap alatt képes megkerülni azt – összegez az Interesting Engineering.

A csapat különös rádiójeleket fogott a bolygó felől. Azt feltételezik, hogy a planéta mágneses tere és a csillagból származó részecskék kölcsönhatása generálhatta.

Föld-szerű bolygót vizsgált a James Webb űrteleszkóp, szomorú hírt közölt róla

A James Webb űrteleszkóp a TRAPPIST-1b bolygót vizsgálta, ami egy olyan csillagrendszerben kering, ahol a lakható zónában hét bolygó is található. Ő az egyik.

A kutatók számításai szerint a bolygó olyan közel kering a csillaghoz, hogy a mágneses tere egészen a csillagig löki vissza az onnan kiszabaduló részecskéket. Ennek eredményeként sarki fény keletkezik a vörös törpén.

Pineda szerint ez az a sarki fény, aminek a rádiójelét fogják a földi rádióteleszkópok. A tudós úgy véli, ha a bolygónak van légköre, akkor ott is kell, hogy legyen sarki fény.

A kutatók szerint eddig ez a bolygó az egyik legesélyesebb arra, hogy egy mágneses mezővel rendelkező exobolygót tanulmányozzanak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.