A brazil Paranai Szövetségi Egyetem kutatói szerint a Föld egyértelműen belépett az antropocén néven ismert földtörténeti korba, amit egy újabb elszomorító felfedezés bizonyít.
Eddig is tudni lehetett már, hogy a műanyag milyen súlyosan szennyezte be a bolygónkat, a brazil Paranai Szövetségi Egyetem kutatói azonban egy eddig soha nem látott, és meglehetősen ijesztő bizonyítékát találták ennek. Fernanda Avelar Santos, az egyetem geológusa a Reutersnek úgy nyilatkozott, egy Brazília partjainál lévő vulkáni sziget kőzeteiben is műanyagot találtak.
A beszámoló szerint a plastiglomerate névre keresztelt kőzettípus üledék és törmelék olvadt keverékét tartalmazza, amit olvadt műanyag tart egyben. Mindez jól mutatja, hogy a műanyagszennyezés milyen mélyen ágyazódott be a Föld geológiai mintázataiba.
Santos szerint a mostani felfedezés azért is aggasztó, mert azt egy olyan helyen találták meg, ami hosszú ideje védett, ugyanis a közönséges levesteknős költőhelyének számít. A szóban forgó terület a Trindade-sziget, ami létfontosságú természetvédelmi terület az állatoknak.
A tudósok kivételével a szigetre csak a brazil haditengerészet egységei léphetnek be, akik a teknősök védelme érdekében járőröznek a területen. A kutatók szerint a műanyag a halászhálókból származik.
Megháromszorozódhat az óceánokban lévő műanyag mennyisége, ha nem teszünk valamit
Az amerikai 5 Gyres Intézet szakemberei szerint a világ óceánjai egyre rosszabb állapotban vannak, húsz év leforgása alatt pedig óriási mennyiségű műanyag szemét kerülhet még bele.
Santos szerint mindez jól példázza, mit jelent a földtörténetben az antropocén kor. A kutatók így nevezik azt a földtörténeti időszakot, amikor a bolygó légkörére, éghajlatára és egyéb geológiai funkcióira olyan jelentős hatást gyakorolt az ember, hogy az megváltozott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(A kiemelt kép illusztráció.)