Tech hvg.hu 2023. március. 15. 12:03

Nem enged a titkosításból a WhatsApp, így betilthatják az Egyesült Királyságban

Ezt nem tehetjük meg, a felhasználók világszerte biztonságot akarnak – így reagált a WhatsApp vezetője arra, hogy az Egyesült Királyságban betiltanák a végpontok közötti titkosítás lehetőségét az üzenetküldőben.

A WhatsApp a világ egyik legnépszerűbb üzenetküldő szolgáltatása, de hamarosan megtörténhet, hogy az Egyesült Királyságban élők már nem tudják majd használni. Mindezt Will Cathcart, a Meta tulajdonában lévő WhatsApp vezetője jelentette ki, utalva arra, hogy nem hajlandók teljesíteni azt, az online biztonsági törvényjavaslatban szereplő követelményt, ami betiltaná a végpontok közötti titkosítást – írja a The Guardian.

A végpontok közötti titkosítást az üzenetküldő szolgáltatásokban használják annak megakadályozására, hogy a kommunikáció címzettjein kívül bárki is hozzáférjen az üzenethez. Még a WhatsApp sem tudja elolvasni a saját szolgáltatásán keresztül küldött üzeneteket, így nem tud eleget tenni a bűnüldöző szervek üzenetek átadására vonatkozó kéréseinek, illetve a kommunikáció aktív figyelésére irányuló kéréseknek.

Technologistan

Chatcart a törvényjavaslatot a nyugati világ egyik legkérdésesebb jogszabályának nevezte. Iránt hozta fel példának, ahol betiltották a WhatsAppot, hozzátéve, hogy nyugati demokráciában még nem találkozott ilyennel.

A törvényjavaslat értelmében a kormány vagy az Ofcom (az Egyesült Királyság hírközlési hatósága) megkövetelheti a WhatsApptól, hogy olyan tartalommoderálási irányelveket alkalmazzon, amelyeket lehetetlen lenne betartani a végpontok közötti titkosítás megszüntetése nélkül. Ha a cég ezt megtagadja, akár anyavállalata, a Meta éves forgalmának 4 százalékáig terjedő bírságra számíthat – hacsak nem vonul ki teljesen az Egyesült Királyság piacáról.

A helyzet az, mondta Cathcart, hogy a felhasználók világszerte biztonságot akarnak. Felhasználóink kilencvennyolc százaléka az Egyesült Királyságon kívül van. Ők pedig nem akarják, hogy csökkentsük a termék biztonságát. Nyilvánvalóan furcsa döntés lenne, a felhasználók 98 százaléka ellen tenni.

Más hatóságok jogszabályai, például az EU digitális piacairól szóló törvény, kifejezetten védik az üzenetküldő szolgáltatások végpontok közötti titkosítását, jegyzi meg Cathcart, és azt kérte, hogy az Egyesült Királyság törvényjavaslatába is hasonló szöveget illesszenek be, mielőtt azt elfogadják. Az online biztonságról szóló törvényjavaslat várhatóan idén nyáron visszakerül a parlament elé, ami azt jelenti, hogy a WhatsApp még legalább néhány hónapig nem megy sehova. Viszont ha a törvényjavaslatot elfogadják, akkor az új jogosítványokkal ruházza majd fel az Ofcomot, és lehetővé teszi számára a hatékony tartalommoderálást írjon elő, jelentős pénzbírsággal történő fenyegetés mellett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.