A kutatók régóta vizsgálják már a máj által termelt FGF21 hormont, mert úgy vélik, segíthet az alkoholmérgezésben szenvedőknek. Egy új kutatás most ezt a feltevést erősítette meg.
Régóta dolgoznak már azon a kutatók, hogy megtalálják a részegség elleni hathatós kezelést. Eddig viszonylag kevés sikerrel jártak, ám a Texasi Egyetem kutatóinak köszönhetően egy lépéssel közelebb kerültünk a megoldáshoz.
A Cell Metabolism című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a kutatóknak sikerült részeg egereket kijózanítaniuk azáltal, hogy megemelték a szervezetükben az egyébként természetes módon termelődő FGF21 nevű hormon szintjét. Bár hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra lesz szükség, a megoldással a jövőben akár az alkoholmérgezést is kezelni lehetne.
A Gizmodo beszámolója szerint az FGF21 felhasználhatóságát régóta vizsgálják már a tudósok, arra ugyanis egyfajta „csodaszerként” lehet tekinteni. A hormon a májban termelődik, és segít abban, hogy bizonyos ételeket és az alkoholt fel tudjuk dolgozni. Az eddigi tanulmányok kimutatták, hogy az FGF21 termelődésének legerősebb indikátora az alkohol. A csapat korábban kimutatta, hogy serkenti az egereket, hogy több vizet igyanak, ami az alkoholfogyasztással összefüggő kiszáradást segít megelőzni. De a korábbi kutatások azt is sejtetik, hogy segít elnyomni az alkohol iránti vágyat.
A kutatók a mostani kísérletben összehasonlították az FGF21 termelésére nem képes egerek eredményeit a hagyományos társaikéval, miután mindkét csoport egy adag alkoholt kapott. Emellett arra is kíváncsiak voltak, hogy ha megemelik a szervezetben az FGF21 szintjét, mi történne az utóbbi csoporttal. A részegség ebben az esetben egyébként azt jelentette, hogy az egerek nem voltak képesek a hátukon fekve a lábukra állni.
Rendszeresen iszik valamiféle alkoholt? Rossz hírt kap most magyar kutatóktól
Szerhasználatra és addiktív viselkedésre is hajlamosító géneket és génvariánsokat azonosított egy nemzetközi kutatócsoport az ELTE és a Semmelweis Egyetem vezetésével. A felfedezés nemcsak a korábbi eredményeket erősíti, miszerint a függőség genetikai meghatározottságú lehet, hanem azt is, hogy egyes gének egyszerre többfajta szenvedélybetegség kialakulásához is hozzájárulhatnak.
A megfigyelések szerint mindkét csoport szervezete ugyanolyan sebességgel bontotta le az alkoholt, ugyanakkor az FGF21-hiányos egerek tovább maradtak részegek. Azok pedig, amelyek plusz FGF21-et kaptak, másfél órával hamarabb józanodtak ki, mint a normál társaik.
A szakemberek arra jutottak, hogy a máj nemcsak lebontja az alkoholt, de a hormon segítségével jelet is küld az agynak, hogy megvédje azt annak káros hatásától – beleértve az eszméletvesztést és a koordináció elvesztését.
A szakemberek úgy vélik, az embereknél nem lenne ilyen nagy a pluszban beadott FGF21 hatása, ám a jövőben nagy segítség lehet, ha egy súlyos alkoholmérgezésben szenvedő embert kell megmenteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.