Egy új, ultrahangos képalkotásra képes tapasz mozgás közben is képes a szív monitorozására, és akár más szervek működésének követésére is kiterjeszthető lehet a használata.
A különféle tapaszok számos területen jelentek már meg, például egy ilyen bőrtapasz a Covid-vakcina kiváltására is alkalmas lehet, ahogyan fogamzásgátló tapaszon is dolgoznak már. Tudósok most azon dolgoznak, hogy egy ilyen tapasz szívultrahangot is képes legyen végezni. Ezek a fontos vizsgálatok ugyanis igen korlátozottak, a folyamatos szkennelés nem lehetséges a jelenlegi módszerekkel.
A Nature folyóiratban közzétett eredmények szerint ez az ultrahang-tapasz akár mozgás közben is képes lehet majd valós időben képet alkotni a szívről. A gépi tanulás segítségével képes automatikusan kiszámítani a kamra térfogatát, valamint nyomon követni a szív aktuális teljesítményét.
Az eszköz az Engadget szerint piezoelektromosságot, azaz egy összenyomás hatására működő megoldást használ a mély szövetek képalkotásához. Az elektródák nyúlékony folyékony fémből vannak – ez segít abban, hogy a képalkotó közel maradhasson a bőrhöz, miközben méretét tekintve kompakt tud maradni.
A tudósok jelenleg a tapasz méretének csökkentésén és az adatátvitel optimalizálásán dolgoznak. A tapasz ugyanis jelenleg még egy külső feldolgozó-eszközhöz csatlakozik kábeleken keresztül.
Az eszköz a folyamatos mérési eredményekkel segíthet majd a szívbetegeknek és a más problémákkal küzdőknek, de akár a sportolóknak is. A tervezők továbbá állítják, a technológia gerinc, máj és a vénák monitorozására is alkalmassá tehető majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.