A kínai Csangsa Nemzeti Védelmi Műszaki Egyetem kutatóinak sikerült lelassítaniuk a hiperszonikus hajtóműbe bejutó levegő sebességét, így fokozni tudták az üzemanyag égését.
Megduplázhatta a hiperszonikus fegyvere hatékonyságát Kína – írta meg az Interesting Engineering. A kínai Csangsa Nemzeti Védelmi Műszaki Egyetem mérnöke, Ma Likun szerint az általuk épített hajtómű prototípusa a hangsebesség hatszorosánál 79 százalékos üzemanyag-hatékonyságot ért el.
A technológia lényege, hogy sikerült a hangsebességnél alacsonyabb sebességre csökkenteni a beérkező levegőt, mielőtt az bejut a hajtómű égésterébe. Ennek köszönhetően a szilárdtest üzemanyag még hatékonyabban éghet el.
A szerkezetet egy szimulációban tesztelték, amely során 25 kilométeres magasságban haladt a hangsebesség hatszorosával. A 79 százalékos hatékonyság majdnem kétszer olyan magas, mint amire a hagyományos scramjet hajtómű képes azonos körülmények között.
A kínai kutatók szerint a hajtómű elsődleges üzemanyaga a bór, ami hevesen éghet, ha oxigénnel érintkezik. A bórport az égéstérbe juttatják be, ahol a robbanás lökéshullámokat generál. Ez a lökéshullám lelassítja a beérkező levegőt, így a por képes jobban kölcsönhatásba lépni a levegő molekuláival, így fokozottabb lesz a kémiai reakció.
Sikerült az új amerikai szuperfegyver utolsó tesztje
Mind a négy tesztje jól sikerült annak a fegyverprototípusnak, melyből hamarosan hiperszonikus rakéta készülhet az amerikai hadsereg számára.
A folyamat magasabb égési hőmérsékletet és nagyobb tolóerőt eredményezett, ami lehetővé tette, hogy a motor messzebbre jusson és hosszabb ideig repüljön – állítják a kutatók.
Egyelőre olyan problémák állhatják útját a fegyver használatának, mint az üzemanyag-befecskendező szelep hőállósága. Ez korlátozhatja, hogy egy szerkezetet többször is felhasználjanak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.