Az amerikai Stanford Egyetem kutatói szerint egy egyszerű, bárhol, bármikor elvégezhető gyakorlat segítségével jelentősen csökkenthetjük a szorongásunkat és a stressz-szintünket.
A koronavírus-járvány, a globális felmelegedés és az ukrajnai háború miatt rengetegen élnek át szorongást, ami miatt egyre kevesebb a pszichiáterek és pszichológusok kapacitása, és egyre nő a várólista hozzájuk. Bár a szakemberek segítsége egy bizonyos ponton túl elengedhetetlen a mentális jólléthez, a kisebb stresszt és szorongást egy otthon elvégezhető gyakorlattal is csökkenthetjük – vélik az amerikai Stanford Egyetem kutatói.
A Cell Reports Medicine-ben megjelent kutatás szerint egy ötperces szabályozott légzésgyakorlat (ciklikus belégzés, sóhajtás) segíthet csökkenteni a szorongást és a stresszt. A gyakorlat az alábbiak szerint néz ki:
- Szívja be a levegőt az orrán.
- Ha kényelmes mennyiségű levegőt szívott be, vegyen egy második, mélyebb lélegzetet, hogy a lehető legjobban kitágítsa a tüdejét.
- Lassan, folyamatosan lélegezze ki a száján keresztül a levegőt, addig, amíg a tüdeje teljesen ki nem ürül.
Ha öt percig folyamatosan ismételjük ezeket a mély sóhajokat, az aktiválhatja a paraszimpatikus idegrendszert, és lelassíthatja a szívverést, ami összességében nyugtató hatással van a szervezetre.
Ahogy az Interesting Engineering is írja, a lényeg, hogy megtörjük a szorongás spirálját. Ha stresszesek vagyunk, szapora és felületes lesz a légzésünk, emiatt pedig a tüdőnkben lévő léghólyagocskák egy része összeesik. Ennek hatására megemelkedik a vér szén-dioxid-szintje, ami izgatottságot válthat ki, a szorongás szintje pedig megnőhet.
Nem tudják, miért, de úgy néz ki, hogy az evés időpontjának módosítása változtat az ember hangulatán
Azok, akik éjszaka is dolgoznak és esznek, könnyebben lehetnek depressziósak. Ha azonban legalább az utóbbin változtatnak egy kicsit, az pozitívan hathat a mentális egészségükre.
Hogy meggyőződjenek a kutatók arról, hogy valóban hatékony a módszer, 111 emberrel végeztették el a kontrollált légzőgyakorlatot, valamint másik két gyakorlattípust is. Az egyik esetben a belégzésre helyezték a hangsúlyt, a másikban pedig arra kérték a résztvevőket, hogy azonos ideig lélegezzenek be és ki.
A gyakorlatokat hónapokon át végezték el az önkéntesek, naponta 5 percen át. Az eredmények azt mutatták, hogy míg mindhárom kontrollált légzőgyakorlat csökkentette a szorongást és a rossz hangulatot, a ciklikus légzést végző csoport résztvevőinél volt a legnagyobb a napi javulás: energikusabbnak és nyugodtabbnak érezték magukat, és az örömérzetük is megnőtt.
David Spiegel, a tanulmány vezető szerzője szerint bár a légzés automatikus tevékenység, nagyon könnyen lehet szabályozni, ami befolyásolhatja az általános közérzetünket.
A szakemberek szerint a módszer legjobb tulajdonsága, hogy bárhol, bármikor elvégezhető, és még fizetni sem kell érte.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.