Tech hvg.hu 2023. február. 11. 00:03

Törökország ma még nehezebb helyzetben lenne ezek nélkül az appok nélkül

Túlélők keresése hangok és Twitter-bejegyzések alapján, biztonságos helyek és élelmiszerosztó pontok térképen, átmeneti szállás azoknak, akik otthona lakhatatlanná vált – csak néhány példa azon digitális felületek funkciói közül, melyeket az elmúlt napokban hívtak életre, hogy segítsenek a törökországi földrengésben érintetteknek, vagy a mentőalakulatoknak.

Szörnyű katasztrófa pusztított hétfőn Törökországban és környékén: egy 7,8-as, majd egy 7,6-os erősségű földrengés rázta meg a területet, sok utórengés kíséretében. A mentésbe számos ország csapatai szálltak be, köztük a magyar Hunor is. Az áldozatok száma már 21 ezer felett jár.

A katasztrófa sújtotta Törökországban már különböző weboldalakat és alkalmazásokat is fejlesztettek, melyek különböző módon igyekeznek segíteni az embereknek – ezeket az Interesting Engineering gyűjtötte egy csokorba. Az egyes alkalmazásokat, weboldalakat a nevükre kattintva lehet elérni.

  • Enkaz Dinleme Uygulaması: ezt az Isztambuli Műszaki Egyetem egyik munkatársa hozta létre, és a segítségével akár aktív internetkapcsolat nélkül is lehet hallani a romok alatt rekedtek hangját. A felület a 350 és 5000 Hz közötti frekvenciát képes érzékelni.
  • Deprem İmece Platformu: itt a hatóságokkal a fűtéssel és az élelemmel kapcsolatos igényeket lehet közölni, de azok is értesíthetik a hatóságokat vele, akik a törmelékek alatt hozzáférnek az internethez. Emellett szakképzett darukezelők és kotrógép-kezelők is jelentkezhetnek önkéntesnek.
  • Afet Bilgi: a földrengésben érintettek átmeneti szállást kaphatnak az oldal segítségével, emellett gyülekezésre biztonságos területek, segélyhívó-számok és olyan helyek is vannak a portálon, ahol élelmiszerhez lehet hozzájutni. Állatorvosi rendelőket is lehet találni a sebesült házikedvenceknek, de az oldal vér- és őssejtklinikák megtalálásában is segíti az önkénteseket.
  • AHBAP: ezt egy török rockzenész hívta életre, és rendkívül népszerűvé vált: a térképén lehet találni biztonságos helyeket, átmeneti szálláshelyeket és élelmiszert kínáló helyeket is. Emellett adományokat is lehet juttatni a katasztrófa áldozatainak.
  • Deprem Yardim: ennek a felületnek a segítségével a romok alá szorult emberek tartózkodási helye állapítható meg lakcím- és személyes adatok megadásával. A segítségre szorulókat is listázzák ezen az oldalon.
  • Deprem Cagri: ezen az oldalon a törmelék alá szorult emberek Twitter-bejegyzéseit gyűjtik össze.
  • Misafirim Ol: az oldalon a földrengés által nem érintett területen élők kínálnak átmeneti szállást azoknak, akik elveszítették az otthonukat. A felületen könnyen áttekinthető, hány ház áll rendelkezésre.
  • Hasonló a Missafir is: ez a török Airbnb, mely most megnyitotta a felületét a földrengés által sújtott emberek előtt is, hogy a katasztrófamentes övezetben élők megoszthassák otthonukat a szerencsétlenül járt emberekkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.