Tech hvg.hu 2023. február. 01. 13:03

Ellenszert kínál az OpenAI a ChatGPT-re, de egyelőre nem túl hatásos

A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI egy újabb eszközzel rukkolt elő. Az AI Text Classifier nevű fejlesztés segít kiszúrni, hogy egy adott szöveget ember vagy gép írt-e.

Miután novemberben bemutatkozott az OpenAI fejlesztése, a mesterséges intelligenciára épülő szövegalkotó robot, a ChatGPT, hamar kiderült: olyan teljesítményre képes, ami alapján nehéz megállapítani, hogy az adott szöveget egy gép vagy egy ember írta-e. A cég most egy olyan fejlesztéssel állt elő, ami az ezzel kapcsolatos aggodalmakat tompítja.

Az új eszköz lényege – írja a TechCrunch –, hogy megpróbál különbséget tenni az ember és a robot által írt szöveg között. A fejlesztés egyelőre azért távol áll a tökéletestől: a pontossága 26 százalék, vagyis 100-ból 26 esetben szúrja csak ki, hogy ki volt a szerző. Az OpenAI szerint ugyanakkor más elemzőszoftverekkel használva hasznos lehet, hogy kiszűrje a mesterséges intelligencia alkotta szövegeket.

A vállalat szóvivője szerint azért tették közzé a szoftvert, hogy kiderüljön, mennyire hasznos egy ilyen program használata.

Az biztos, hogy már most komoly problémát jelent a szövegalkotó robotok felismerése. Az Egyesült Államokban volt már olyan diák, aki lebukott, mert a ChatGPT-vel készítette el a dolgozatát, és már a tudományos cikkekhez is elkezdték felhasználni az eszközt.

A tudományos lapok kiadói léptek is az ügyben: több ezer lapnál betiltották, hogy a ChatGPT-t társszerzőként jelentessék meg a cikkeknél.

Annyian használják a ChatGPT-t, hogy már az Instagramot is lekörözte

A ChatGPT-nek a rendelkezésre álló adatok szerint 40 nap kellett, hogy elérje a napi 10 millió felhasználót. Az Instagramnak ehhez majdnem egy év kellett.

Az OpenAI új eszköze, az AI Text Classifier szintén egy mesterséges intelligenciára épülő eszköz, amit az interneten található szövegeken képeztek ki. A szakemberek 34 szöveggeneráló szoftver által előállított szöveget hasonlítottak össze az ugyanarról a témáról írt emberi tartalmakkal.

A cég szerint az eszközt nem lehet bármilyen szövegnél használni: legalább 1000 karakterből – vagyis 200-250 szóból – kell, hogy álljon a tartalom. Szintén rossz hír, hogy nem ismeri fel a plágiumot, vagyis azt, ha az író egy már elkészült anyagot ad le sajátjaként. A készítők kiemelik: a leggyakrabban a gyerekek által írt, vagy nem angol nyelvű szövegekkel téveszt a rendszer.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.