Tech hvg.hu 2023. február. 01. 20:03

Feltámasztaná a legendás dodómadarat egy génszerkesztéssel foglalkozó vállalat

A dodómadár közeli rokona, a galamb lehet a kutatók segítségére abban, hogy génszerkesztéssel „újjáélesszék” a 17. században kihalt madarat.

Nem hétköznapi célt tűzött ki maga elé a Colossal Biosciences nevű, génszerkesztéssel foglalkozó vállalat: feltámasztanák a 17. században kihalt, az Indiai-óceán térségében fekvő Mauritius-szigetén egykoron élt dodómadarat.

Nem ez lenne az első hasonló elgondolása a vállalatnak, már a gyapjas mamut és az erszényesfarkas felélesztésére is futnak projektjeik. A dodó lenne azonban az első madár, ami azért lenne jelentős lépés, mert a génszerkesztéshez egy „külső” tojásra lenne szükség, amivel a tudomány néhány etikai dilemmája is megkerülhető.

Az emlősöknél a génszerkesztő anyagot egy állatba, a faj egy élő rokonába – egészen pontosan annak szaporító szervrendszerébe – kell beültetni, a mamut esetében egy elefántba. Ebben az esetben több terhességbe telhet, mire lesz egy életképes utód.

Ezzel szemben, a tojásrakó állatok esetében ez a technika kevésbé lehet megterhelő a donorállatnak. A dodó esetében például a galamb tojásával dolgozhatnak a kutatók, és az állatok genetikáját úgy módosíthatják, hogy az megfelelően tükrözze a dodó főbb tulajdonságait, így például, hogy nem tudott repülni.

Természetesen mindez igen nagy kihívás lesz, lévén eddig senki sem alkalmazott génszerkesztést madaraknál ily módon.

Egy vagyonért árverezték el a rég kipusztult legendás madár csontvázát - fotó

Összesen 336 100 fontért, vagyis körülbelül 121 millió forintért kelt el kedden egy csaknem teljes dodócsontváz a nyugat-sussexi Billingshurstban rendezett árverésen.

A Colossal vezető paleogenetikusa a The Guardian érdeklődésére elmondta, mivel több száz dodócsontváz van a világban, lehetséges azok genomjának a szekvenálása. Egyúttal arra is kitért, hogy egy „újjáélesztett” dodómadár sosem lenne olyan, mint az egykori kihalt állat volt.

A cég társalapítója és vezérigazgatója arról beszélt, hogy nemrég 150 millió dollárt (körülbelül 53 milliárd forintot) gyűjtött a dodóval kapcsolatos kutatások folytatására befektetőktől, és az állatot, ha sikerülne újjáéleszteni, a Mauritius-szigetre, az egykori élőhelyére telepítenék.

Az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium igazgatóhelyettese, Ewan Birney professzor, aki nem vesz részt a munkában, azon véleményének adott hangot, hogy nem az a kérdés, hogy meg lehet-e, hanem hogy meg kell-e csinálni ezt. Ő inkább a még élő fajok megmentésére koncentrálna.

(Cikkünk első verziójában tévesen váltottuk forintra a dollárban gyűjtött összeget. A hibáért elnézést kérünk.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.