Újabb konkurenst kaphat az Elon Musk-féle Neuralink, miután a Precision Neuroscience új agy-számítógép interfésze állatokon már sikeresen teljesített, és csak hatósági jóváhagyásra vár, hogy embereken is kipróbálhassák. A Layer 7 nevű eszköz beépítése ráadásul nem igényel bonyolultabb műtéti beavatkozást sem.
Egyre közelebb kerül az emberiség az agyba ültetett chipek világához. Az agy-számítógép interfészek (BCI) egyik legismertebb példája az Elon Musk amerikai dollármilliárdos Neuralink nevű cégének megoldása, melyet már idén elkezdenének embereken is kipróbálni. A napokban mutatták be a Stanford Egyetem kutatóinak új eszközét is, mely már percenként 62 szót képes dekódolni.
Most egy újabb ígéretes BCI-ről érkezett hír, ezúttal a Precision Neuroscience műhelyéből. A Layer 7 Cortical Interface nevű eszköznek már a neve is árulkodó: míg az emberi agykéreg hat sejtrétegből tevődik össze, a cég kutatóinak és tudósainak új eszköze pedig egy hetedikre emlékeztet.
Az agyimplantátummal a lebénult betegeket szeretnék segíteni a digitális eszközök használatában, kizárólag agyi jelek segítségével. Így képesek lennének például az amiotrófiás laterálszklerózistól (ALS) szenvedő betegek kommunikálni kurzorok mozgatásával, írással – vagy éppen a közösségi média használatával, az elméjükkel.
Ez a cég tényleg chipet ültetne az agyunkba, de ennek sokan örülhetnek majd
Kihívót kapott Elon Musk Neuralinkje: az Inbrain Neuroelectronics állítja, saját fejlesztésű implantátuma nem csak hatékonyabb, de biztonságosabb is, mint a SpaceX-főnök találmánya.
A Layer 7 egy olyan elektródasor, mely vékonyabb a hajnál is, és bármiféle szövet károsítása nélkül az agyhoz lehet rögzíteni. A beültetés is csak egy kisebb sebészeti beavatkozást igényel: egy 1 milliméternél is vékonyabb vágás kell hozzá a koponyában, és az eszközt be is lehet csúsztatni rajta, mint egy levelet a postaládába – írja a CNBC.
A folyamat természetéből fakadóan a Precision könnyedén növelni tudja az elektródák mennyiségét is, így az eszköz a későbbiekben a bénulás mellett más neurológiai problémáknál is alkalmazható lehet. Ráadásul könnyedén eltávolítható, ha valaki úgy döntene, mégsem szeretné az implantátumot, vagy egy újabb változatot szeretne.
Annak viszont, hogy a Precision eszköze nem közvetlenül az agyszövetbe kerül, azt is jelenti, hogy az agyjelek nem lesznek olyan erősek, mint más BCI eszközöknél.
Ugyanakkor a Layer 7 már képes volt állatok idegi jeleit dekódolni, így a cég már csak az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) jóváhagyására vár, hogy embereken is kipróbálhassa.
Egy chipet raktak a lebénult beteg agyába, aki ezután újra „beszélni" tudott
A szerkezethez egy egyedi számítógépes program tartozik, amely képes értelmezni a beteg agyi jeleit.
A 2021-ben megalapított Precision társalapítója Michael Mager, valamint az a Benjamin Rapoport, aki az Elon Musk-féle Neuralinknél is hasonló szerepet töltött be.
A vállalat épp a napokban jelentett be egy 41 millió dolláros tőkebevonást egy Series B körben. Ezzel két év alatt már 53 millió dollárra tettek szert – ennek segítségével a Precision fejlesztheti a termékét, és több alkalmazottat vehet fel – teszi hozzá a CNBC.
A területen nagy a verseny, már Elon Musk is tervezi, hogy emberekbe ülteti a saját chipjét, és egy Stentrode nevű vállalat is javában dolgozik egy hasonló megoldáson.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.