Tech hvg.hu 2023. január. 27. 19:03

Megtiltják a tudományos lapok kiadói, hogy a ChatGPT-vel írják a cikkeket a tudósok

A tudományos lapok kiadói veszélyt látnak abban, hogy a ChatGPT írja a tudományos publikációk egy részét, ezért úgy döntöttek, korlátozzák a használatát.

Többször lehetett már arról olvasni az elmúlt két hónapban, hogy mi mindenre képes az OpenAI mesterséges intelligenciával megtámogatott szövegalkotó algoritmusa, a ChatGPT. A legijesztőbb talán az, hogy már képes úgy összerakni egy tudományos cikket, hogy arról még a tudósok sem képesek eldönteni, hogy ember írta-e, vagy robot.

Emiatt sokan attól tartanak, hogy a gép miatt meginoghat a tudományba vetett bizalom. Attól tartanak, hogy a ChatGPT használatával hibás publikációk születnek, vagy olyan kutatási eredményeket akarnak vele leközölni, amik nem is léteznek. A veszélyt a tudományos lapok kiadói is érzékelték, és a jelek szerint igyekeznek megelőzni a bajt.

A The Guardian beszámolója szerint több ezer tudományos lap kiadója döntött úgy: betiltja, vagy legalább korlátozza a publikálók számára a fejlett mesterséges intelligencia által vezérelt chatbot használatát.

AFP / Nurphoto / Jonathan Raa

Csütörtökön Holden Thorp, a Science főszerkesztője frissítette a lap szerkesztési szabályzatát, amely megtiltja a ChatGPT használatát, és egyértelművé teszi, hogy a program nem szerepelhet szerzőként.

„A vezető tudományos lapoknál elvárás, hogy a szerzők aláírjanak egy űrlapot, amelyben kijelentik, hogy felelősséggel tartoznak a munkájukért. Mivel a ChatGPT ezt nem tudja megtenni, nem lehet szerző” – érvelt Thorp.

Lebukott egy amerikai egyetemista, a mesterséges intelligenciával íratta meg a dolgozatát

Az amerikai Northern Michigan Egyetem egyik meg nem nevezett diákjának a burka tiltásáról kellett beadandó esszét írnia, ám az oktatója kiderítette: azt nem ő, hanem az OpenAI szövegalkotó mesterséges intelligenciája, a ChatGPT készítette el.

Hasonló lépést tett a mintegy 3000 lap kiadásáért felelős Springer-Nature, és kijelentette, hogy a ChatGPT nem lehet szerző a cikkeknél. Ugyanakkor a szoftver továbbra is használható az előkészítéshez, feltéve, hogy a kéziratban minden részlet megtalálható ezzel kapcsolatban. Ugyanígy látja a helyzetet a 2800 folyóiratot magáénál tudó Elsevier is.

Michael Eisen, az eLife főszerkesztője szerint a lapnál szintén nem lehet szerző a ChatGPT, ugyanakkor a technológia elfogadását elkerülhetetlennek látja. Szerinte a szerzőknek tisztában kell lenniük azzal, hogyan dolgozik a szoftver, és milyen hibákat véthet.

Nemrég egyébként megszületett az első magyar tudományos értekezés, ahol a társszerző a ChatGPT volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.