Eltűnt az internetről 2 000 000 tanulmány
Bár úgy tűnhet, az interneten minden megmarad, a valóság nem egészen ez – a tudományos cikkek például nagy számban tűnnek el.
Bár úgy tűnhet, az interneten minden megmarad, a valóság nem egészen ez – a tudományos cikkek például nagy számban tűnnek el.
Oxfordi kutatók szerint a mesterséges intelligencia gyakran hajlamos arra, hogy hamis információkat hitelesként tálaljon. Ez komoly problémát jelenthet a tudomány számára.
A Kansasi Egyetem kutatói ahelyett, hogy általános megoldást kerestek volna a mesterséges intelligencia kiszűrésére a tudományos munkákban, olyan algoritmust fejlesztettek, ami a kémiával kapcsolatos cikkekre fókuszál. Az eredmény lenyűgöző.
A jövőben egyre nagyobb problémát jelenthetnek a mesterséges intelligenciával létrehozott, hamis szövegek – a Kansasi Egyetem tudósainak új algoritmusa azonban a jelek szerint hatékonyan tudja kiszűrni ezeket.
A tudományos lapok kiadói veszélyt látnak abban, hogy a ChatGPT írja a tudományos publikációk egy részét, ezért úgy döntöttek, korlátozzák a használatát.
Összesen négy magyar kutató került fel a legtöbbet idézett tanulmányokkal rendelkező tudósok listájára.
Minden valószínűség szerint különösebb felülvizsgálat nélkül jelent meg a The Lancet című rangos tudományos lapban egy tanulmány arról, hogy a koronavírus-fertőzöttek kísérleti kezelésére használt hidroxi-klorokinnak súlyos mellékhatása lehet. A tanulmányt nemrég visszavonták a szerzők.
Az ellenzéki párt költségvetési csalás és hűtlen kezelés gyanújával ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz, mert kétségbe vonja, hogy Palkovics László innovációért és technológiáért felelős miniszter jogosan vett fel éveken keresztül havi 800 ezer forintos fizetést a Magyar Tudományos Akadémia egyik kutatóintézetétől.
Az euróválság hatásai még Kelet-Ázsiában és Dél-Amerikában is érezhetőek, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet legfrissebb jelentése azt mutatja, hogy a fiatal álláskeresők helyzete csak romlani fog a következő években. Magyarországon is egyre komolyabb méreteket ölt a fiatal munkanélküliek száma.
Bár a legnagyobb közösségi oldalon is kicserélhetik, megoszthatják ötleteiket, publikációikat a tudósok, kutatók, nem feltétlenül ez a legjobb terepe a közös tudományos munkának, az akár kontinenseken átívelő együttgondolkodásnak.