Ígéretes eredmények születtek egy új kísérletben, melynek során a százéves vagy annál idősebb emberek egy génjét adták be egereknek, valamint szívbeteg emberektől nyert sejteket is kezeltek vele.
Az öregedés lassítása régóta foglalkoztatja az embert, különösen a tudósokat. Nemrégiben például arra derült fény, hogy a megfelelő folyadékbevitelnek jótékony hatásai lehetnek az öregedés lassítására, de fonalférgekkel végzett kísérletek is ígéretesnek bizonyultak a témában.
Most a Bristoli Egyetem és az olasz MultiMedica Group nevű egészségügyi vállalat kutatói fedeztek fel egy különleges gént százéves vagy idősebb emberekben. Úgy vélik, ez a gén segíthet az embereknek, hogy a szívük fiatal maradhasson, azáltal, hogy megvédte a szervet a korral járó betegségektől.
Ezt a gént a Föld olyan, úgynevezett „kék zónáiban” élő embereknél találták meg, amelyek arról nevezetesek, hogy az itt lakó emberek várhatóan tovább élnek majd az átlagnál – akár 100 évig vagy tovább is, jó egészségben. Ide tartozik az is, hogy kisebb eséllyel szenvednek szív- és érrendszeri betegségektől is.
A Cardiovascular Research folyóiratban közölt eredmények szerint a kutatók azt bizonyították, hogy ezeknek az egészséges, mutáns géneknek az egyike a százéves embereknél gyakran előfordult – sőt, ezek a gének arra is képesek voltak, hogy megvédjék a szívátültetésre szoruló betegektől vett betegek sejtjeit.
A Paolo Madeddu vezette kutatócsapat az Interesting Engineering beszámolója szerint arra jött rá, hogy amennyiben ezt a különleges gént egyszer beadták egy középkorú egérnek, az képes volt a szívállapot romlását megállítani. Beadták idősebb egereknek is: ebben az esetben arra jutottak, hogy a gén az egér szívének biológiai óráját – emberi időre váltva – több mint tíz évvel forgatta vissza.
Amolyan népbetegség: magyar kutatók kiderítették, hogy ahogy öregszünk, úgy hanyatlik a képzelőerőnk
A képzelet élénksége 12 és 60 éves kor között az életkor előrehaladtával folyamatosan hanyatlik - derült ki az ELKH-ELTE-PPK Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport online kérdőíves vizsgálatából.
A kísérlet kiterjedt szívproblémákkal küzdő, idős emberektől vett szívsejtek kémcsőben történő vizsgálatára is. Az Annibale Puca professzor által vezetett kutatócsapat az alanyok szívsejtjeibe adta be a gént kémcsőben, majd összehasonlították azokat egészséges emberekével. Az eredmények biztatóak, a gén beadásával a beteg szív sejtjei újra megfelelően működtek, és új ereket is hatékonyabban építettek.
Az Interesting Engineering hozzáfűzte: közismert, hogy a 100 évig is élni képes emberek továbbítják a hosszú életet biztosító génjeiket az utódjaiknak is. A mostani kísérlet viszont először bizonyította azt, hogy ezeket a géneket olyan embereknek is át lehet adni, akik nem állnak velük rokonságban.
A kutatók bíznak abban, hogy az új eredményeik új kezelésekhez vezethetnek a jövőben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.