3900 emberen tesztelték a Janssen HIV elleni oltóanyagát a Mosaico kutatás keretében, azonban az nem előzte meg jobban a fertőzést, mint a placebo.
Régóta zajlanak erőfeszítések egy HIV-vírus elleni vakcina kifejlesztésére. Bár olykor ígéretes eredmények is napvilágot látnak, ezúttal sajnos egy rossz hír érkezett: a Janssen által fejlesztett vakcina a kései klinikai vizsgálatok során nem bizonyult jobbnak a fertőzés megelőzésében a placebónál.
Mint a Science Alert felidézte, a Mosaico nevű, több országot átölelő tanulmány 2019-ben indult, és 3900 önkéntesen tesztelt egy négyadagos vakcinát olyan, cisznemű férfiak és transznemű emberek körében, akik cisznemű férfiakkal és/vagy transznemű emberekkel folytattak szexuális életet.
Múlt héten azonban az amerikai Allergia és Fertőző Betegségek Nemzeti Intézete (NIAID) azt közölte, leállították a kísérletet. Erre azt követően került sor, hogy a tanulmány független adat és biztonsági bizottsága az adatok tervezett áttekintésekor arra jutott, hogy bár a vakcina biztonságos, de hatástalan.
97 százalékban működhet a Moderna HIV elleni védőoltása, Afrikában is tesztelni fogják
A Moderna HIV vírus elleni vakcinája az első fázisú klinikai tesztek alapján működik, ezért most az Egyesült Államokon kívül is kipróbálja azt a cég.
Ugyanakkor a Science Alert hozzáfűzte, hogy a HIV elleni vakcinák kifejlesztésére több törekvés is fut, pillanatnyilag három, mRNS-alapú HIV-vakcina 1-es fázisú klinikai tesztje is zajlik. Ez azt vizsgálja, hogy a vakcinák biztonságosak-e, és képesek-e immunválaszt kiváltani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.