Számos érdekes tárgyat találtak brit régészek egy ősi táborhely feltárásakor, ezek között voltak díszített szerszámok, és igen hatékony fegyverek is.
Különleges leletekre bukkantak a Manchesteri Egyetem és a Chesteri Egyetem régészei egy őskorból származó táborhelyen az angliai Scarborough városának közelében. Mindez betekintést enged egy, 10 500 évvel ezelőtt élt, vadászó-gyűjtögető csoport életébe.
A leletek között például csontból, kőből és agancsból készült fegyverek és szerszámok találhatók, ezek egyike ráadásul igen különleges darab. Mint az IFL Science beszámolójából kiderül, ez egy vadászfegyver volt: a szélén hat tüske található, ami azt a célt szolgálhatta, hogy a levadászott állatban a lehető legnagyobb sérülést okozza. Szintén érdekes darabok az állatok csontjából és agancsából készült fegyverek, melyeket rovátkolva és karcolva díszítettek – mindez a kreativitásra és a művészi képzelőerőre szolgálhat bizonyítékul.
Nick Overton régész, a Manchesteri Egyetem projektvezetője a szerves maradványok – csontok, agancs, fa – megtalálásának fontosságát hangsúlyozta, ugyanis igen jó állapotban kerültek elő, noha jellemzően ezek nem maradnak meg. A mostani leletek segíthetnek a kutatóknak rekonstruálni, hogyan is éltek ezek az emberek.
Az IFL Science megjegyzi: a homo sapiens nem jutott el Nagy-Britanniáig 40 ezer évvel ezelőttig, ugyanakkor más fajok már 800 ezer éve is éltek a területen. A „Cheddar man” genetikai bizonyítékai szerint néhány, itt lakó embernek sötét bőre és haja, valamint kék szeme lehetett körülbelül 10 ezer évvel ezelőtt.
A leleteket rejtő, most felfedezett terület a középső kőkorszak alatt, az utolsó jégkorszak után egy ősi tó partján feküdhetett, és megfelelő lehetett a környező területeken élő állatokra történő vadászathoz is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.