Tech hvg.hu 2023. január. 21. 10:03

Nagyon fertőz a koronavírus egy új variánsa a briteknél, ez hozhatja az új járványhullámot

Az Egyesült Királyság egyes részein már minden fertőzést a koronavírus orthrus nevű variánsa okoz. A tünetek ugyanolyanok, mint egy megfázásnál.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus CH.1.1-es (orthrus) alvariánsa okozhatja a következő nagy fertőzési hullámot. Az Egyesült Királyság Egészségügyi Biztonsági Ügynöksége szerint ez a variáns felel jelenleg az Egyesült Királyságban regisztrált fertőzések 25 százalékáért, de vannak már olyan régiók, ahol csak ezt a változatot azonosították.

Az IFLScience összefoglalója szerint a britek a CH.1.1-et és az XBB.1.5-öt is figyelemmel kísérik. Mindkettő az omikron alváltozata, és úgy tűnik, hogy könnyebben fertőznek, mint az eddigi variánsok.

Az orthrus először novemberben jelent meg, és gyorsan elterjedt az Egyesült Királyságban: dominánssá vált többek között Northumberlandben, Oxfordban és Északnyugat-Leicestershire-ben. Blackburnben a becslések szerint már a fertőzések 100 százaléka kötődik az orthrushoz.

Az Evening Standard szerint az orthrus a megfázáshoz hasonló tüneteket produkál. Ezek közé tartozik a torokfájás, az orrfolyás, az orrdugulás és a köhögés. Martin Michaelis, a brit Kenti Egyetem tudósa szerint nincs jele annak, hogy a fertőzés tünetei eltérnének más, omikron-variáns fertőzésekor tapasztalható tünettől. A szakemberek hangsúlyozzák: még mindig a védőoltás jelentheti a legjobb védekezési módot a vírus ellen.

Most derült ki, hogy az járt legjobban, akinek három oltása van, és legalább az egyik Pfizer vagy Moderna

A dózisok száma, nem pedig a vakcinakombináció a kulcs az immunitás fokozásához a koronavírus-fertőzés ellen - ezt állapította meg a mindeddig legnagyobb ilyen jellegű kutatás. Feltéve, hogy a három dózis közül legalább az egyik modern, mRNS-alapú vakcina, azaz a Pfizer vagy a Moderna oltóanyaga.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.