Az Egyesült Államokban mostantól az állatkísérletek más megoldásokkal is kiválthatók annak érdekében, hogy az adott készítmény megkapja az amerikai Élelmiszerügyi és Gyógyszerhatóság engedélyét.
Változtatott a gyógyszerkísérletekre vonatkozó szabályozáson az amerikai törvényhozás. A módosítás értelmében a jövőben már nem kell állatokon tesztelni a készítményeket azelőtt, hogy megkapják az amerikai Élelmiszerügyi és Gyógyszerhatóság (FDA) engedélyét az emberkísérletekhez – számolt be róla az IFLScience.
Bár a törvény segíthet abban, hogy kevesebb állaton kísérletezzék ki a gyógyszerek hatását, nem jelenti azt, hogy azt betiltanák. Ehelyett lehetőséget teremt a gyógyszerfejlesztők számára, hogy más módokon teszteljék le a készítményeik hatását. A törvény eredeti változatát még 1938-ban fogadták el, és kimondta, hogy a forgalomba hozatal előtt rágcsálókon, vagy más állatokon – kutyákon, majmokon – kell tesztelni az egyes készítmények hatását.
Van egy kis gond a laboratóriumi egerekkel
Túlságosan laboratóriumiak a kísérleti egerek - panaszolja több kutató. A steril körülmények és a célzott tenyésztés miatt az amúgy tudományos szempontból nagyon hasznos rágcsálók reakciói egyre kevésbé mérvadók.
Don Ingber, a Harvard Egyetem biomérnöke szerint az állatmodellek drágák és gyakran hatástalanok: többször lehetnek tévesek, mint amennyiszer valós eredményt mutatnak. Namandjé Bumpus, az FDA vezető tudósa szerint a rágcsálók szervezte gyakran nem úgy dolgozza fel a készítményeket, mint az emberé.
Az állatkísérleteket az olyan megoldások válthatják ki, mint például a szöveteket tartalmazó mikrochipek, amelyek úgy viselkednek, mint egy miniatűr szerv, de lehetséges megoldásként ott van még a számítógépes modellezés is. Ugyanakkor ezek a módszerek egyelőre gyerekcipőben járnak, így időbe telhet, mire kiválthatják az állatkísérleteket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.