Tech hvg.hu 2023. január. 15. 16:03

Miért készít a legjobbnak ítélt iPhone-kamera időnként nem igazán jó fotókat? Van magyarázat

Egy ellentmondást próbált feloldani a YouTube népszerű techvideósa: hogyan lehet az, hogy 2022 legjobbnak ítélt okostelefonos kamerája gyakran messze nem a legjobb képeket készíti?

A YouTube ismert techvideósa, MKDHB, azaz Marques Brownlee vakkamerás tesztet készített a múlt év végén. A tesztben 16 okostelefon vizsgázott, három különféle felvétel (egy normál, egy éjszakai módú és egy portréfotó) készítésével. A győztes – több mint 600 ezer ember 20 millió szavazatát is figyelembe véve – a Google Pixel 6a lett, és a második helyre is egy Google-telefon, a Pixel 7 Pro került. Nem kis meglepetésre, az iPhone 14 Pro csak a 7. helyen végzett. Nem sokkal később viszont a youtuber a Smartphone Awards 2022 megmérettetésen az iPhone 14 Pro kameráját ítélte a legjobbnak.

Marques Brownlee

Mindez sok felhasználónak feltűnt, és kérdésekkel kezdték bombázni Brownlee-t, mi a magyarázata ennek az ellentmondásnak. A szakember egy 16 perces videóban mondta el az érveit.

Egy igazán jó fénykép készítéséhez fontos egy jó szenzor, hogy a lehető legtöbb fényt és részletet rögzítse. Az okostelefonok érzékelői – érthetően – kicsik (a DSLR-ekéhez képest), ezért a gyártók szoftveresen, utófeldolgozással próbálnak javítani a képeken, beleértve a zajszint-csökkentést, a fehéregyensúly beállításait és a fényerő növelését. Ezek a szoftverek természetesen különböznek az egyes gyártók telefonjain. Ha viszont túl sok az utófeldolgozás, a képek természetellenesnek tűnhetnek, és valami ilyesmi történt az iPhone esetében is.

Amíg a felvétel kedvező körülmények között (tiszta égbolt, tiszta háttér előtt) készül, nincs is semmi gond. Viszont ha a jelenetben különböző színek és textúrák is vannak, az utófeldolgozásnak elég okosnak kell lennie ahhoz, hogy meg tudja határozni a legjobb beállításokat.

MKBHD szerint az iPhone 14 Pro igyekszik világosítani az árnyékokat, különösen az emberek arcán, így a portréfotó nagyon mesterségesnek tűnik. Az iPhone a fotók élességét is eltúlozza más okostelefonokhoz képest. MKBHD még arra is panaszkodik, hogy a bőrtónus is  egészen másképp néz ki az iPhone-nal készített fotón. Még ha az iPhone nagyszerű kamerahardverrel is rendelkezik, ezt tönkreteszi az összes intelligens funkció, például a Smart HDR, amelyet az Apple az elmúlt években bevezetett. A cég minden évben még több lépéssel bővíti a kamera utófeldolgozását. De ahelyett, hogy jobbá tennék a fényképeket, inkább természetellenesebbé teszik.

MKHDB azért azzal zárja, hogy a fentiektől függetlenül ő bizony jobban szereti az iPhone-kamerákat, mert általános stabilitást, jobb videórögzítési minőséget és különböző fájlformátumokat kínál, emellett fontos kamerabeállításokat is tartalmaz. Összességében tehát nem lenne rossz húzás az Apple részéről, ha javítana a kép utófeldolgozási szoftverén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.