Az élet építőköveit rejtheti a Winchcombe nevű meteorit a benne talált szerves vegyületek miatt.
2021 februárjában egy különleges meteorit ért földet az angliai Gloucestershire városában egy ház bejáróján. A 4,6 milliárd éves, Winchcombe nevű meteorit egy korábbi vizsgálata már arra szolgált bizonyítékkal, hogy a bolygónkon lévő víz a külső Naprendszerből származó aszteroidákkal kerülhetett ide.
A vizsgálatok azonban nem értek véget, egy friss kutatás szerint ugyanis a meteorit olyan szerves vegyületeket tárt fel, melyek az élet eredetének titkait rejthetik. A Meteoritics & Planetary Science folyóiratban publikált eredmények szerint az aszteroida egykoron egy nagyobb űrszikla része volt, melyen folyékony víz is található volt.
A Londoni Egyetem Földtudományi Intézetének munkatársa, Queenie Chan által vezetett új kutatás arra világít rá, hogy ez a meteorit egykoron hogyan fért hozzá minden, az élet kiépüléséhez szükséges anyaghoz. Ugyanis, mint az Interesting Engineering írja, a meteoritban lévő molekuláknak mindösszesen vízre van szükségük, hogy beinduljon a kémiai reakció, ami a molekulákat fehérjékké és aminosavakká alakítja.
A Winchcombe-meteorit egy ritka, szénben gazdag, úgynevezett kondrit meteorit, azaz legfeljebb 3,5 tömegszázalék szenet tartalmaz. Ez azért különleges, mert csak a megtalált meteoritok 4 százaléka ilyen, és mivel ezt a darabot 12 órával a földet érése után sikerült begyűjteni, nem szennyezték a földi ásványok és vizek sem különösebben.
A Winchcombe-meteorit megtalálása kapcsán Chan elmondta: annak tanulmányozása ablakot nyitott számukra a múltba, hogy egy egyszerű kémiai lökés hogyan indíthatta el az életet a Naprendszerünk születésekor, ezért arra is választ adhat, hogyan fejlődött ki az élet a Földön.
Becsapódott egy 4,6 milliárd éves meteorit, kiderülhet, hogyan került víz a Földre
A kutatók jelentős mennyiségű vizet találtak azon a meteoriton, ami 2021 elején ért földet Angliában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.