Kína úgy tervezi, 2024-re befejezi az építését az EAST nevű optikai teleszkópnak, ami nemcsak Ázsia, de a keleti félteke legnagyobb ilyen szerkezete lehet. Rekesznyílása elérheti a 6 métert, a tükör pedig 8 méteres lehet.
Ambiciózus tervet jelentett be a Pekingi Egyetem: Kínában megépítenék Ázsia legnagyobb optikai teleszkópját. A Space.com szerint az Expanding Aperture Segmented Telescope (EAST) elnevezésű teleszkóptól azt remélik, hogy jelentősen javíthatja Kína optikai megfigyelési képességét a csillagászatban. Ha minden a tervek szerint halad, az új létesítmény lehet a legerősebb Keleten, és bőven felveheti a versenyt a nyugati társaival.
A szerkezet a tibeti fennsíkon, Csinghaj tartományban épül majd fel, körülbelül 4200 méteres magasságban. Az EAST 18 darab hatszögletű tükörszegmensből állhat, hasonlóan a NASA James Webb űrteleszkópjához. Ez a 2024-es indulásra 6 méter átmérőjű lenne, ám további 18 szegmenssel bővítenék ki, így 2030-ra elérné a 8 méteres átmérőt.
Úgy láthatjuk az univerzumot, ahogy még soha senki - a James Webb űrteleszkóp varázslatos képei
Minden idők egyik legdrágább csillagászati berendezését tavaly karácsonykor indították el, hogy egy, a Földtől 1,5 millió kilométerre lévő „parkolópályához", az L2 Lagrange-ponthoz navigálva tudományos kutatómunkát végezzen. A James Webb űrteleszkóp legszebb és legérdekesebb képei közül válogattunk, melyeknek köszönhetően más szemmel nézhetünk a világegyetemre, mint eddig.
Az egész projekt nagyjából 500–600 millió jüant, vagyis 27,1–32,5 milliárd forintot emészthet fel.
Kínának nem ez az első ambiciózus terve: korábban már megépítette a FAST nevű teleszkópot is, aminek átmérője elérte az 500 métert. Ezzel többek között a földönkívülieket keresik. Emellett nemrég sikeresen tesztelték az első olyan teleszkópot, amivel egy homár szemét másolták le.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.