Tech hvg.hu 2023. január. 10. 19:03

Megtalálták a tudósok a Tejútrendszer legszélső határát

A Tejútrendszer spirális korongja nagyjából 100 ezer fényév átmérőjű. Ehhez képest a galaxis széle tízszer ilyen messze van a középponttól – figyelték meg kutatók.

A Tejútrendszerről ma már sok mindent tudnak a szakemberek, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne még jó néhány megválaszolatlan kérdés a galaxisunkkal kapcsolatban. Az egyik ilyen például, hogy valójában mekkora objektumról beszélhetünk. A csillagászoknak most ezt is sikerült meghatározniuk – írta meg az EurekAlert tudományos portál.

A Kaliforniai Egyetem tudósai a Tejútrendszer külső határainak keresése során 208 új csillagot fedeztek fel. Ezek a galaxis peremén helyezkednek el, a tőlünk legtávolabbi pedig nagyjából 1 millió fényévre van – fele olyan messzire, mint az Androméda-galaxis.

A 208 új csillag RR Lyrae-típusú csillag, amely annyit jelent, hogy a fényerejük a Földről nézve változhat. Ezek az égitestek jellemzően öregek, időnként világosabbak lesznek, aztán elhalványulnak. Ennek köszönhetően a tudósok kiszámíthatják, hogy milyen messzire vannak.

Raja GuhaThakurta, a tanulmány egyik szerzője szerint a mostani számítások megmutatták, hogy a Tejútrendszer és az Androméda is olyan nagyok, hogy alig van hely a két galaxis között.

NASA / ESA / A. Feild (STSCI)

A kutatók szerint a spirális korong, amelynek egyik karján a Naprendszer is található, nagyjából 100 ezer fényév. A Tejútrendszert azonban körülveszi egy belső és egy külső halo (glória), amelynek legszélső határa 1,04 millió fényévre van a galaxis középpontjától. Jelenlegi ismereteink szerint ez jelenti a Tejútrendszer határát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.