A jelek szerint boldog ugrálásba kezdenek a patkányok, amikor azt látják, hogy egy másik patkányt csiklandoznak.
A patkánykísérletekről a legtöbben valami rosszra gondolnak, amiben az állatokat valamilyen kellemetlenség éri. Az iScience folyóiratban publikált új kutatás azonban éppen ennek az ellenkezője: kiderült ugyanis, hogy a patkányok szeretik nézni, ahogy a társaikat csiklandozzák, olyannyira, hogy ennek látványára kis boldog ugrásokat tesznek.
Amikor a „megfigyelő” patkányok a megcsiklandozott társaikat nézik, előbbiek valami olyasmit tesznek, amit a kutatók „örömugrásoknak” (Freudensprünge) neveznek. Ráadásul, amikor más, megcsiklandozott társaik hangját hallják, az agyuk egyes régiói is felvillannak.
Mindez arra enged következtetni, hogy a patkányok nevetése valóban ragadós lehet. Az állatok számos társadalmi interakcióra képesek, és tökéletesek arra, hogy egy adott agyterület működését jobban megérthessék a kutatók. A csiklandozáshoz azért fordultak, mert az empátia egyik alapvető formája az agy egy specifikus részéről származik.
A kísérlethez a kutatók egy kis helyiséget rendeztek be, melyben a megfigyelő patkány nézhette, ahogy más társait csiklandozzák – volt, hogy csak úgy tettek, mintha csiklandoznák az állatot, de természetesen ténylegesen is megtették ezt. A patkányok egyúttal a megcsiklandozott társaik hangját is hallották, hogy látható legyen, arra is reagálnak-e. Mindezek során elektródákkal figyelték a neuronális aktivitást a vizsgált agyi területeken – írja az IFL Science.
A videós és az élő csiklandozásszemléltetések során megfigyeltek aktivitást a kutatók az agytörzs mélyén, a szomatoszenzoros neuronoknál – azonban csak az élő szemléltetések során volt megfigyelhető, hogy a patkányok ugrálni kezdtek örömükben. A jelek szerint a szomatoszenzoros kéreg aktivitást mutatott, amikor a patkányok boldog hangokat adtak ki, azt sugallva, hogy az agy ezen része közvetlenül vesz részt a csiklandozott társak iránti empátiában és a ragadós nevetésben.
Az eredmények szerint a ragadós nevetés és a játékosság sokszor személyes jelenlétet igényelhet a tökéletes hatáshoz, és hogy a szomatoszenzoros kéregnek is része lehet az empátia ezen egyszerű formájában. Ám ez nem kizárólag a patkányokra érvényes – számos más állat is boldogan ugrálhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.