Bioszenzorokkal ellátott, vezeték nélkül működő okos sebtapaszt készítettek tudósok, hogy felgyorsítsák a lassú sebgyógyulást. Az eszköz elektromos stimulációt is tud alkalmazni, hogy a szövet gyorsabban forrjon össze.
Életünk során megannyi sérülést szerzünk, s ezek olykor egyrészt lassan gyógyulnak, másrészt pedig hosszú ideig marad egy heg a helyükön. Ugyan voltak már korábban is próbálkozások arra vonatkozóan, hogy minimalizálják a hegesedést, kutatók még mindig keresik a módjait annak, hogy felgyorsítsák a gyógyulást egészét.
Lehet, hogy éppen a Stanford Egyetem tudósainak a megoldása lesz az, amire vártunk: elkészítették ugyanis az úgynevezett okos sebtapaszt (smart bandage). Az eszköz bioszenzorok, valamint vezetéknélküli elektromos stimuláció kombinációjával segít a lassan gyógyuló sérülések gyorsabb helyreállításában – kifejezetten ezekhez fejlesztették ki.
A tapasz vezeték nélküli áramkörökből áll – ezek, hőmérsékleti és impedancia (váltakozó áramú ellenállást alkalmazó) érzékelőkkel monitorozzák, hogy hogyan gyógyul a seb. Abban az esetben, ha a seb mondjuk fertőzött vagy kevésbé gyógyult, az érzékelők informálják a rendszert, hogy alkalmazzon elektromos stimulációt, végig a seb mentén, annak érdekében, hogy a szövet gyorsabban záródjon össze. Ezzel egyúttal a fertőzésveszély is csökkenne – írja a BGR.
Az okos sebtapasznak semmilyen vezetékre nincs szüksége, teljes mértékben azok nélkül tud működni, az adatok felvétele is vezeték nélkül történik. Sőt, mivel úgy lett tervezve, hogy a sebesülés felszínére tapadjon, be van borítva hidrogéllel is, ami polimert tartalmaz – ez pedig segít a baktériumokat és más fertőző anyagokat távol tartani a sebtől.
Az új, okos tapasz azok számára lehet elsősorban előnyös, akik régóta küzdenek valamilyen sebbel. Nem ez az egyetlen hasonló megoldás az elmúlt időszakban: egy olyan gélt is kifejlesztettek tudósok nemrég, amely radikális javulást hoz a sebes bőr kezelésében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.