A szakemberek szerint a Kínában jelenleg tomboló koronavírus-járvány márciusig-áprilisig is eltarthat, de a január 22-re eső kínai újév tovább fűtheti a pandémiát.
Bár az új fertőzéshullám már valószínűleg elérte csúcspontját olyan kínai nagyvárosokban, mint Sanghaj vagy Peking, január végére a koronavírus-járvány Kína középső és nyugati tartományaiba, a távoli vidéki régiókba is eljuthat – derül ki a Frontiers of Medicine tudományos folyóiratban szerdán publikált tanulmányból. A tanulmány szerzői arra figyelmeztettek, hogy a hagyományos, kínai naptár szerinti újévi ünnepségekre országszerte milliók utaznak haza, s ez drámaian megnövelheti a koronavírusos fertőzések számát. Idén a kínai újév január 22-re esik.
A tudósokat különösen az aggasztja, hogy a kisebb városokat és távoli térségeket is elérheti a járvány, ahol erre nincs felkészülve az egészségügy, és ahol a lakosság nagy része idősekből áll.
Kínában december 7-én szakítottak a korábbi rendkívül szigorú zéró-Covid politikával. A becslések szerint a korlátozások felszabadítása után, csupán december első három hetében mintegy 248 millió ember, a lakosság 18 százaléka kapta el a koronavírus-fertőzést, aminek egyik oka az lehet, hogy a hosszú bezártság után a népesség nem rendelkezik megfelelő immunitással. A kórházak túlterheltek, és a halálozások növekedése miatt a krematóriumok sem győzik a hamvasztásokat.
Már Nagy-Britannia is elvárja a kínai turistáktól a negatív koronavírus-tesztet
Kína viszont - 2020 márciusa óta először - most fogja teljesen újranyitni határait. Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
A jelenlegi járványhullám várhatóan márciusig vagy áprilisig tart. Az előrejelzéseket azonban megnehezíti, hogy a kínai hatóságok felhagytak a koronavírusos esetek számának közlésével. A Kínai Kommunista Párt napilapja viszont szerdai vezércikkében arról írt, hogy „Kína és a kínai nép bizonyosan végső győzelmet arat a járvány felett”.
Kína korábban visszautasította azokat a kritikákat, amelyek zéró-Covid politikáját, a karanténokat és tömeges kötelező tesztelést érték. Most pedig az ellen is tiltakozik, hogy a kínai járványkorlátozások feloldása után néhány ország – köztük az Egyesült Államok és Ausztrália – bevezette, hogy negatív koronavírus-tesztet kér a hozzájuk érkező kínai látogatóktól.
Legutóbb Japán jelentette be, hogy vasárnaptól a hozzájuk készülő kínai utasok csak negatív teszt birtokában indulhatnak útnak. Az Európai Unió egészségügyi illetékesei pedig szerdán tárgyalják meg az összehangolt lépéseket a Kínából érkező látogatókkal kapcsolatban. A Kínába érkező külföldiektől január 8-tól nem követelik meg a kötelező karantént, de érkezéskor továbbra is kötelező a tesztelés.
Tombol a koronavírus-járvány Kínában, ezt kell tudni az új variánsról, a BF.7-ről
A koronavírus omikron változatának egyik alvariánsa, a BF.7 szédítő sebességgel terjed Kínában, sokkal gyorsabban, mint a világ bármely másik részén. A miértre egyelőre nincs válasz.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) illetékesei a Covid–19-es megbetegedések esetszámairól közölt adatokkal kapcsolatos aggodalmak miatt kedden találkoztak a kínai tudósokkal, a megbeszélésről azonban várhatóan legkorábban szerdán számolnak be – közölte a szervezet szóvivője.
Miközben Kína kedden öt Covid–19-es halálozást jelentett, s ezzel a pandémia kitörése óta az országban elhunytak száma hivatalosan 5258-ra emelkedett, az Airfinity brit székhelyű globális egészségügyi adatközlő és elemzőcég szerint Kínában naponta mintegy 9 ezren halnak meg Covid–19-ben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.