Kutatók genetikai vizsgálatok alapján megállapították, hogy mindössze egyetlen példány elég volt ahhoz, hogy Európában is elterjedjen az ázsiai óriás lódarázs.
Az ázsiai óriás lódarázs (Vespa mandarinia) invazív faj, évente 80 kilométerrel bővíti ki az élőhelyét, s mindeközben méhekre és más rovarokra vadászik. Európában 20 éve jelentek meg, 2016-ban már az Egyesült Királyság területén is találkoztak velük. Hogy hogyan jutottak el az öreg kontinensre, azt most egy, a Journal of Hymenoptera folyóiratban publikált genetikai elemzés tárhatta fel: eszerint 2004-ben egyetlen lódarázs juthatott át Kínából Franciaországba.
Eileen Dillane, az írországi Corki Egyetem zoológusa, valamint csapata három gént elemeztek olyan lódarazsaktól, melyek az első regisztrált példányok voltak az országban 2021 áprilisában. A kutatók összehasonlították ezen darazsak génszekvenciáit Európa más részein találtakkal. Az összes mitokondriális gén volt – ezek a nőstény vonal mentén adódnak tovább.
Az eredmények szerint a darázsvonal Dublinban ugyanaz volt, mint Európa más részein is. Sőt, a darázs teljes európai populációja egyetlen királynőtől származik, ami 15-20 éve érkezhetett Kínából – írta a Science Alert.
A gond, hogy az ázsiai óriás lódarázs méheket zsákmányol, ami ellen az ázsiai méhek tudnak védekezni – ám az európaiakból ezek a mechanizmusok hiányoznak, így fokozottan ki vannak téve a darazsak támadásainak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.