Tech hvg.hu 2022. december. 24. 01:03

Beismerte a TikTok vezére: brit és amerikai újságírók után kémkedtek

Belső vizsgálat során derített fényt a ByteDance arra, hogy négy alkalmazott, köztük két, Kínában lévő dolgozójuk amerikai felhasználók, valamint brit és amerikai újságírók adataihoz fértek hozzá.

A ByteDance, a kínai TikTok tulajdonosa azt állítja, elbocsátott négy olyan dolgozót, akik közül kettő Kínában él, és akik hozzáfértek az amerikai felhasználók, valamint brit újságírók IP-címeihez és egyéb személyes információihoz. Az érintettek akkor fértek hozzá jogtalanul az említett információhoz, amikor egy adatszivárgási ügyben nyomoztak.

Sou Chew, a TikTok vezetője a dolgozóknak küldött levélben állítólag elismerte, hogy jogtalanul fértek hozzá a felhasználók adataihoz – írta meg a Bloomberg. Az érintett dolgozók leleplezése egy hónapokon át tartó nyomozás eredménye. Az ügyet még a Forbes indította be az év elején, amikor azt állította, hogy több felhasználó helyadataihoz is hozzáférhetnek a TikTok dolgozói. Ezeket aztán nyomon követésre használták.

5,4 milliárdot keresett tavaly a legnépszerűbb TikTok-videós

A mindössze 17 éves Charli D'Amelio bevétele magasabb, mint a McDonald's és a Starbucks vezérigazgatóinak éves fizetése.

A ByteDance ezen a héten lezárult vizsgálata arra jutott, hogy több alkalmazott is hozzáfért a BuzzFeed News és a Financial Times néhány újságírójának személyes adataihoz, valamint ismeretlen számú amerikai felhasználóéhoz, akikkel az említett riporterek kapcsolatba kerültek. Állítólag megpróbálták kideríteni, hogy a megcélzott felhasználóknak vannak-e kapcsolataik a ByteDance-dolgozókhoz.

A négy alkalmazott közül ketten Kínában, ketten pedig az Egyesült Államokban dolgoztak. A nyomozás után a részlegtől megvonták a hozzáférést az adatokhoz, ugyanakkor a szakemberek attól tartanak, hogy a baj már így is megtörtént.

Még több adatot gyűjtene a TikTok az amerikai felhasználókról, kell neki a biometrikus információ is

A TikTok új adatvédemi irányelve szerint a felhasználók által készített videókból a képet és a hangot is begyűjtené az alkalmazás.

Zsupo Liang, a cég egyik vezetője szerint azt a munkát, amit a bizalom kiépítésére fordítottak, gyorsan aláásta az említett dolgozók helytelen akciója.

A vizsgálatot nagyjából hat hónappal azután végezték el, hogy a BuzzFeed News a TikToktól kiszivárgott hangfelvétel alapján megírta, az amerikai felhasználók adataihoz többször is hozzáfértek Kínából. A jelentés szerint a mérnökök 2021 szeptembere és 2022 januárja között öt hónapig fértek hozzá ezekhez. Az amerikai törvényhozás most a TikTok betiltását szeretné elérni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.