Tech hvg.hu 2022. december. 12. 12:03

Jöhet az öngyógyító beton

Egészen újszerű módszerrel oldanák meg a szennyvízcsövek költséges javítását kutatók. Az öngyógyító beton amellett, hogy meghosszabbítaná a csövek élettartamát, a körforgásos gazdaságot is segítené.

Egy sérült szennyvízcső javítása nem könnyű feladat. A közelmúltban mérnökök robotokat fejlesztettek ezek vizsgálatára, melyek olyan helyekre is bemehetnek, ami az emberek számára ne biztonságos. Néha azonban olyan helyekre kell eljutniuk a robotoknak, ahol nem lehet vezeték nélküli kapcsolatot létesíteni.

Yan Zhuge professzor, a Dél-ausztráliai Egyetem mérnöke egy új megoldással közelítené meg a problémát: öngyógyító betonnal – számolt be a felfedezésről az intézmény a honlapján. Amennyiben a kutatás-fejlesztést siker koronázza, az jelentős előrelépést hozhat: csak Ausztráliában 17 ezer kilométer szennyvízcső sérülését előzhetné meg úgy, hogy emberi beavatkozásra sem lenne szükség. Ez évente 1,4 milliárd dollár karbantartási költséget is megspórolna.

Van ugyanis teendő ezekkel bőven: a csöveket számos tényező károsíthatja, például a belső nyomás, a hőmérsékleti ingadozás és a korrozív savas anyagok. Az öngyógyító beton azonban sok mindent megváltoztathat. Az iszaphulladék ígéretesen enyhíti a mikrobiális korróziót a beton szennyvízcsatornákban, ellenáll a savas korróziónak és a repedéseket is begyógyítja.

A kutatók olyan mikrokapszulákat fognak fejleszteni, melyek héja pH-érzékeny lesz, a magja pedig egy olyan „gyógyszer” lenne, mely timsóiszapot (szennyvíztisztító telepek melléktermékét) tartalmazná az oltott mészpor mellett. Ezek elegye ellenállna a mikróbák okozta korróziónak – írja az Interesting Engineering.

Zhuge szerint ezzel a megoldással a betonszerkezetek élettartamának meghosszabbítása mellett a körforgásos gazdaságot is támogatnák, mivel azt az iszapot használná újra, mely jellemzően hulladékként végzi.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.