Írországi kutatók magyarázatot találtak egy már régebben megfigyelt jelenségre: napi biológiai óránk, azaz cirkadián ritmusunk hatással lehet az oltások hatékonyságára.
Nem mindegy, hogy milyen napszakban kapunk oltást, biológiai óránk ugyanis befolyásolja a vakcinára adott immunválaszt. Ez a megfigyelés nem újkeletű, azonban az írországi RCSI Orvosi és Egészségtudományi Egyetem szakemberei most megtalálták a magyarázatot is.
A szakemberek a vakcinaválaszban kulcsfontosságú immunsejtek mitokondriumaiban végbemenő változásokat vizsgálták. A mitokondriumok kétféle formát vehetnek fel, vagy hosszú, hálózatos hurkokat vagy apró kis darabokra töredezettet. Hogy mikor melyik formát részesítik előnyben, azt a dendritikus sejteken belüli cirkadián óra szabályozza. A védőoltás a hálózatos kialakítás esetében hatékonyabb, ugyanis a dendritikus sejtek ilyenkor jobban képesek piciny darabokra bontani a vakcinát, ami hatékonyabban tud kölcsönhatásba lépni az immunsejtjeinkkel (a T-sejtekkel).
„Felfedezésünk rávilágított szervezetünk védőoltásra adott válaszának egy fontos összetevőjére, és rámutat a cirkadián ritmusok fontosságára az immunitásban” – írja a kutatás vezető szerzője a Nature Communications folyóiratban.
A kutatók szerint érdemes volna kidolgozni a hálózatos fázis indukálásának módszerét, hogy napszaktól függetlenül a legoptimálisabb immunválaszt lehessen adni a vakcinákra. De ettől függetlenül is javítani lehetne a vakcinák beadásának ütemezését a hatékonyság maximalizálása érdekében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.