A tervezett 2028 helyett leghamarabb csak 2030-ban kezdheti meg a működését a Bill Gates cége által megálmodott atomerőmű. Ennek oka, hogy a működéshez szükséges üzemanyagot csak Oroszországból lehetne időre beszerezni.
Bill Gates még 2015-ben alapította meg TerraPower nevű cégét, ami olyan reaktorok építését célozza, amik klímabarát módon termelnek energiát. A vállalat első ilyen létesítményét Wyomingban fogják felépíteni, hogy kiváltsanak egy régi szénerőművet, ám a jelek szerint a projekt csúszni fog.
Az Interesting Engineering azt írja, a TerraPower legalább két évvel később építheti meg a tervezett reaktort. Ennek oka az orosz–ukrán háború, az üzemanyagot ugyanis Oroszországból exportálta volna a cég. A Natrium nevű reaktor 2028-ra készült volna el, így viszont leghamarabb 2030-ban nyomhatják majd meg rajta a bekapcsoló gombot.
Sok száz mini atomerőmű nyílhat, egyre több országot érdekel a megoldás
Több száz kis atomerőművet képzel az Egyesült Államokba Bill Gates a következő évtizedekben. A terv nem teljesen új, de most ismét feltűnést keltett, miután néhány hete jelent meg a világ egyik leggazdagabb emberének könyve: Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát?
A cég vezetője, Chris Levesque arról írt a cég legfrissebb tájékoztatójában, hogy a magas minőségű, alacsonyan dúsított urán (high-assay low-enriched uranium, HALEU) kell ahhoz, hogy elindítsák a próbaüzemet, ilyet azonban csak Oroszországból lehet beszerezni. A szakember megjegyezte, az ukrajnai invázió kezdete óta a döntéshozók azt vizsgálták, milyen más forrásból lehetne HALEU-t vásárolni.
Bár találtak ilyen forrást, a gyártási kapacitás nem teszi lehetővé, hogy tartsák a 2028-as céldátumot. A HALEU sokkal jobban dúsított urán, mint amit jelenleg az amerikai reaktorokban használnak. Míg utóbbi nagyjából 5 százalékos dúsítást jelent, a HALEU ennél legalább 20 százalékkal magasabb. Mindez azt is jelenti, hogy kevesebb nukleáris hulladék keletkezhet.
Bill Gates most nem a járvány miatt kongatja a vészharangot, de ez sem tűr halasztást
A Microsoft milliárdos társalapítója, Bill Gates szerint még most sincs olyan forgatókönyv a kezünkben, ami hatékony megoldást nyújthatna a klímaválsággal szemben. Ez pedig hangsúlyos probléma.
John Barrasso wyomingi republikánus szenátor szerint mindez azt mutatja, hogy az Egyesült Államoknak ismét meg kell teremtenie azokat a feltételeket, amelyekkel a világ élvonalába emelkedik az urándúsítás terén.
A Natrium bemutató üzemének elsődleges feladata, hogy kiderüljön, a TerraPower tervezése és működése életképes-e. A tervek szerint az alapteljesítmény 345 MW-ot termel majd, ami 500 MW-ra tornázható fel. Jelenleg 800 mérnök dolgozik az üzem tervezésén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.