A koronavírus omikron változatának egyik alvariánsa, a BF.7 szédítő sebességgel terjed Kínában, sokkal gyorsabban, mint a világ bármely másik részén. A miértre egyelőre nincs válasz.
A koronavírus omikron variánsa még 2021 végén jelent meg, azóta pedig több alvariáns is kifejlődött belőle. Az egyik változata a BF.7, amiről nemrég kiderült, Pekingben a legtöbb fertőzést okozza, és várhatóan ez lesz a domináns egész Kínában. Bár a távol-keleti országból érkező adatok aggasztóak, a jelek szerint a világ más részein nem emelkednek a hozzá kapcsolódó esetszámok túl gyorsan.
Amit tudni kell róla
A BF.7 a BA.5.2.1.7 rövidítése, a BA.5 omikron variáns egyik alvariánsa. A kínai jelentések alapján úgy tűnik, az omikron variánsok közül a BF.7 képes a leginkább megfertőzni az embereket az országban. Gyorsabban terjed, mint más változatok, rövidebb a lappangási ideje, és nagyobb az esély rá, hogy a korábban Covid-fertőzésen átesettek vagy az ellene beoltottak újra elkapják a fertőzést.
A BF.7 reprodukciós rátája 10 és 18,6 között van, vagyis egy ember 10–18,6 embert képes lefertőzni. Csak összehasonlításként: az omikron reprodukciós rátája 5,08. A mostani alvariáns azért is képes ilyen hatékonyan fertőzni, mert sokan tünetmentesen hordozzák a vírust.
48%-kal nagyobb eséllyel keveredik autóbalesetbe, aki nem oltatta be magát a koronavírus ellen
Az amerikai kutatók több mint 11 millió ember betegadatait vizsgálták meg, és arra jutottak: akik nem vették fel a koronavírus elleni védőoltást, pont annyira veszélyeztető tényezők a közutakon, mint az alvási apnoéban szenvedők.
A fertőzés tünetei hasonlóak a többi omikron alvariánsnál tapasztaltakhoz A betegnek felsőlégúti tünetei lesznek, emellett többek között láz, köhögés, torokfájás, orrfolyás és fáradékonyság a jellemző. Az emberek egy része hányást és hasmenést is tapasztalt.
Az is kiderült, a BF.7 súlyosabb betegséget okozhat a gyengébb immunrendszerű betegeknél.
Kikerüli az oltást
A The Conversation beszámolója szerint a BF.7 egy speciális mutációt hordoz. A R346T a vírus tüskefehérjéjét változtatta meg, amivel kapcsolatban a szakemberek úgy vélik, segít kikerülni a védőoltást, vagy a korábbi fertőzés miatt termelődő antitesteket.
A beoltott egészségügyi dolgozók körében elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a három védőoltást megkapott, valamint a BA.1 és BA.5 hullámok idején megfertőződött betegek antitestjei előtt is képes láthatatlan maradni a kórokozó.
Az öregedés jeleit mutatja az agy, ha valaki súlyos koronavírus-fertőzésben szenved
Újabb bizonyítékot találtak az amerikai kutatók arra, hogy a súlyos koronavírus-fertőzés olyan aktivitást vált ki az agyból, amit általában csak időseknél tapasztalni.
A BF.7-et a világ számos más országában észlelték, beleértve Indiát, az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és számos európai országban, például Belgiumot, Németországot, Franciaországot és Dániát. Egyelőre azonban úgy tűnik, csak Kínában képes erős járványhullámot okozni.
Hogy a távol-keleti országban miért rosszabb a helyzet, azt nem tudni. Az ottani magas reprodukciós ráta valószínűleg a korábbi fertőzések hiányának, valamint a védőoltásoknak is köszönhető, bár biztosat egyelőre nem tudni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.