A körülbelül 80 ezer évvel ezelőtt élt vombatfaj közeli rokona a mai példányoknak, a különbség a méretben és a fejük formájában keresendő.
Ausztrál kutatók lezártak egy hét évig tartó, 130 kilogramm súlyú, kihalt óriás vombatokkal foglalkozó tanulmányt. Az állat méretét tekintve „egy nagyon nagy birkához” volt hasonlítható, és nagyjából 80 ezer évvel ezelőtt élhetett Queensland középső részein. A csapat azt követően tárta fel és tanulmányozta a már kihalt „megafaunafajt”, hogy egy koponyát találtak a 2000-es évek elején a Johannsen barlangban.
Julien Louys csapatvezető elmondta, a Ramsayia magna a tudósok által ismert három óriási vombat egyike volt. Hozzátette: közeli rokonok a mai vombatokkal, viszont sokkal nagyobbak azoknál. A Papers in Palaeontology folyóiratban publikált kutatás szerint körülbelül egy tucat ilyen minta található teljes Ausztráliában, ami nagyon ritkának számít.
A kutatás során az óriás vombat fejének formáját is meg tudták állapítani: gömbölyű volt, az orra pedig nagy és húsos. Julien Louys szerint mindez jelentős kontrasztban áll a mai állatokkal, melyek koponyája sokkal laposabb. Ebből arra következtetnek, hogy az akkor élt példányok nem üregekben élhettek.
30 millió éves rovarnak őrződött meg az örökítőanyaga, igazi ritkaságnak számít a lelet
Borostyándarabba zárt csótányt vizsgált meg egy kutató, megkövesedett spermiumot is talált a leletben.
A kutató azt is elmondta, hogy háromféle nagytestű vombat is létezhetett Ausztráliában, de mind egyszerre fejlődött óriásira.
A fosszília a Queensland Museum tulajdona, és egyszer akár ki is állíthatják – összegezte a főbb megállapításokat az ABC.net.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.