A NASA még 2019-ben állította pályára az ICON nevű műholdját, ami a földi és az űridőjárást is figyelte. Nemrég megszakadt vele a rádiókapcsolat.
A NASA elvesztette a kapcsolatot egy három éve a Föld körül keringő műholddal – írja az Interesting Engineering. A szervezet Ionospheric Connection Explorer (ICON) nevű eszközével néhány hete nem tud kapcsolatba lépni a földi irányítás, így azóta így kering a bolygónk körül a 256 millió dolláros, vagyis nagyjából 96 milliárd forintos eszköz. Az ICON a légkört vizsgálja, és már így is túllépte a korábban tervezett élettartamát.
A kapcsolat november 25-én szakadt meg az eszközzel. A mérnökök még nem tudtak rájönni, mi okozza a problémát, de attól tartanak, hogy egy olyan rendszerhiba áll mögötte, amely a kapcsolat végleges megszakadását is eredményezheti.
A mérések alapján az eszköz még mindig a Föld körül kering, nem tért le a pályájáról.
A műholdat úgy tervezték, hogy ha hibát észlel a rádiókapcsolatban, akkor nyolc nap után automatikusan újraindul és bejelentkezik a NASA szakembereinél. Ez azonban december 5-én nem történt meg, és a kapcsolat azóta sem állt helyre.
A NASA is kipróbálta a hatalmas centrifugát, amely forradalmasíthatja a rakétaindítást
A SpinLaunch nevű szerkezet az indítani kívánt eszközt úgy forgatja meg, mint egy centrifuga, majd a kellő sebesség elérése után útnak indítja.
Az ICON-t még 2019 októberében indították útnak egy repülőgép fedélzetéről. A műhold körülbelül 580 kilométer magasságban kering a Föld felett, és a bolygó légkörének felső rétegeit, valamint a földi és az űridőjárás kölcsönhatását figyelték meg vele. Négy műszere segítségével mérték az ionoszféra jellemzőit, valamint az ultraibolya-tartományban képeket rögzítettek róla. Az ionoszféra elemzése jobb műholdas kommunikációhoz, valamint a sarki fény és a geomágneses viharok jobb megértéséhez vezethet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.