A NASA NEO Surveyor nevű űrteleszkópja leghamarabb 2028-ban kezdheti meg a munkáját, de már most duplájába kerül az eredeti tervben szereplő árhoz képest.
A NASA hamarosan egy újabb teleszkópot szeretne küldeni az űrbe, ami segítené, hogy nagyobb biztonságosban legyen a Föld. A Near Earth Object (NEO) Surveyor egy infravörös távcső, ami a bolygónkhoz közel kerülő égitesteket hivatott detektálni.
A Gizmodo most a projekt kapcsán azt írja, hogy annak költségei jelentősen megemelkedtek. Az eredeti 600 millió dolláros ára már 1,2 milliárd dollárnál tart, ami nagyjából 473,6 milliárd forintot jelent. Eközben az indítást 2026-ról 2028 júniusára tolta el a szervezet.
A küldetés főszereplője átment a NASA műszaki ellenőrzésén, ugyanakkor több hibát is sikerült feltárni, így ezek kijavítása időbe és pénzbe kerül, ami megmagyarázza, miért kell többet költeni rá.
10 000 km-es csóva képződött az aszteroida mögött, amibe a NASA belevezetett egy űrszondát
A tudósok még vizsgálják, pontosan milyen hatása volt az űrszondának arra az aszteroidára, aminek szeptember végén ütközött neki, de az már biztos, hogy egy jókora adag törmelék szabadult ki belőle.
A NEO ötlete 17 évvel ezelőtt merült fel. 2005-ben a szakemberek arra jutottak, hogy a NASA-nak a 100 méternél nagyobb objektumok 90 százalékát katalógusba kell vennie, hogy felmérje azok kockázatát a bolygónkra. Eredetileg ezt 2020-ig szerették volna elérni, ám ez nem valósult meg. A jelenlegi állás szerint további három évtizedre lenne szükség, hogy ezt a célkitűzést sikerüljön teljesíteni.
A NEO a mostani űrteleszkóp, a Neowise helyettese lesz majd, ám a felbocsátással már így is késésben vannak a tudósok. Eredetileg 2021-ig tartott volna a Neowise-projekt, ezt azonban két évvel meghosszabbították, így 2023-ra várható a leállása.
A NASA bolygóvédelmi rendszere egyébként működik, ezt bizonyítja az a kísérlet is, amely során sikerült módosítani egy aszteroida pályáját. Mindez nem sikerülhetett volna a Neowise-projekt nélkül, ami jól mutatja, milyen nagy szükség van az újabb teleszkópra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép forrása: NASA / JPL-Caltech)