A bélmozgások hangjait elemzi a mellékhelyiségben egy kis érzékelő eszköz, jó szolgálatot tehet a bélbetegségektől gyakran sújtott területeken.
Számos betegség mutatható ki az emberi ürülékből. Az egyik ilyen a kolera, ami egy hasmenést okozó bakteriális fertőzés, évente emberek millióit érinti és 150 000 haláleset köthető hozzá világszerte. A betegség fertőzött élelmiszerekkel és vízzel terjed.
A kolerát a Vibrio cholerae nevű baktérium által kiváltott bélfertőzés okozza, és ugyan jellemzően a tünetek enyhék, egyes esetekben a betegség akár életveszélyes is lehet. A kiszáradás jelei ilyen probléma esetén már figyelmeztetés lehet arra vonatkozóan, hogy baj van, de a tünetek közé sorolható még a gyors szívverés és az alacsony vérnyomás is.
A kezelés megkezdése érdekében a páciensnek először is tudnia kell arról, hogy beteg. A bélbetegségek monitorozása azonban nehéz és a páciensre nézve érzékeny feladat. Maia Gatlin, a Georgia Institute of Technology kutatómérnöke egy mikrofonérzékelő diszkrét elhelyezésével és a gépi tanulás segítségével mutatná ki a betegséget. Ennek egyik nagy előnye, hogy mesterséges intelligencia egészségügyi intézményben történő vizsgálat nélkül tudná meghatározni a fertőzést.
Gatlin és csapata a szenzortechnikát online fellelhető hangfájlokon tesztelte. A bélmozgások hangmintáit spektrogrammá alakították, ami a hangot képen rögzíti. Ezzel a módszerrel a hang vizuálisan megjeleníthető – foglalta össze a technológia hátterét az Interesting Engineering.
A különböző típusú ürítések eltérő elváltozásokat hoznak létre a hangban – és ezáltal a spektrogramon is. Az így keletkezett képeket ezt követően egy tanuló algoritmussal elemezték. A kutatók tesztelték háttérzajjal és anélkül is a fejlesztést, hogy megtudják, a környezettől függetlenül is megkapja-e a hangok értelmezéséhez szükséges információkat az érzékelő.
Gatlin elmondta, az érzékelőt elsősorban a bélfertőzésekkel leginkább érintett helyeken szeretné bevetni, de még számos területen tehet jó szolgálatot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.