A szakembereknek sikerült megfigyelniük azt a fényt, amit a galaxishalmazokból kiszakadt csillagok produkálnak.
Újabb olyan fényképet mutattak be a tudósok, amit a James Webb űrteleszkóp (JWST) készített. A szerkezet ezúttal a klaszteren belüli fényt (ICL) figyelte meg: ez egy nagyon halvány fényforrás, amit a galaxisukból elszabadult csillagok bocsátanak ki. Ahogy az IFLScience fogalmaz: a fény tanulmányozása nemcsak a galaxisok és galaxishalmazok evolúciójának megértésében, hanem a kozmosz teljes megértésében is kulcsfontosságú szereppel bír.
A JWST a SMACS 0723 nevű galaxishalmazt vette górcső alá. A felvétel kétszer olyan mély, mint amire a Hubble képes, igaz, a fény még mindig meglehetősen halvány. Ez azért is probléma, mert közben a halmaz galaxisainak fénye erős, így pusztán megfigyeléssel nem lehet tanulmányozni az ICL-t.
A szakemberek elemzőszoftverek segítségével képesek eltávolítani a klaszterek fényét az ICL-től. A kapott adatok mutatják meg, hogyan fejlődik egy galaxishalmaz.
A szétszóródó fény elemzésekor azt találták, hogy a halmaz belső részei hatalmas galaxisok egyesüléséből jönnek létre, míg a külső részek a Tejútrendszerünkhöz hasonló galaxisok felhalmozódásának köszönhetőek – olvasható a The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban közzétett publikációban.
A szakemberek ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy az ilyen galaxishalmazokban szétterül a sötét anyag, az ICL segítségével pedig nyomon lehet azt követni. Ennek köszönhetően ahhoz is közelebb kerülhetünk, hogy megértsük magát a sötét anyagot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.