Valami láthatatlan erő húzza magához a Tejútrendszert és még 400 másik galaxist
Pont kitakarja a Tejútrendszer az égbolt azon részét, amerre a galaxisunk halad. Hogy mi az, nem tudni, de az biztos, hogy hatalmas.
Pont kitakarja a Tejútrendszer az égbolt azon részét, amerre a galaxisunk halad. Hogy mi az, nem tudni, de az biztos, hogy hatalmas.
A szakembereknek sikerült megfigyelniük azt a fényt, amit a galaxishalmazokból kiszakadt csillagok produkálnak.
Egy nagy tömegű galaxishalmazt használtak röntgensugaras nagyítólencseként csillagászok arra, hogy visszatekintsenek az időben, eközben észlelték egy apró törpegalaxis formálódását nagyon korai szakaszában.
A galaxishalmazok összeütközése előtti pillanatot eddig nem sikerült megörökíteni, most igen. A nemzetközi kutatásban az MTA egy kutatója is részt vett.
Egy gigantikus méretű csillaghalmaz születését figyelte meg egy nemzetközi kutatócsoport a Földtől mintegy 12,4 milliárd fényévnyi távolságra: 14, csillagokkal teli galaxis olvadt egybe az ősrobbanás után 1,5 milliárd évvel.
Rendkívül forró, masszív fiatal csillagokból álló "kövér" galaxishalmazt fedeztek fel a chilei Atacama-sivatagban működő nagyon nagy teleszkóp (Very LArge Telescope/VLT), valamint a NASA Chandra röntgencsillagászati műholdja segítségével.
Kaliforniai kutatók a világegyetem eddig legtávolabb észlelt galaxishalmazát fedezték fel a fejlődése még soha nem észlelt korai stádiumában. A felfedezésről a tudósok beszámoltak az Amerikai Asztronómiai Társaság seattle-i ülésén, s tanulmányt jelentettek meg a Nature legújabb számában.
Német és japán csillagászok felfedezték az univerzum eddigi legtávolabbi galaxishalmazát - közölte a Földön kívüli fizikával is foglalkozó Max Planck Intézet a németországi Garchingban.