A kutatók szerint 2030-tól üzemelhet majd az a rádióteleszkóp, ami több tíz fényévről is képes észrevenni egy repülőtéren használt radart.
Majdnem 30 évnyi előkészítő munkálat után december 5-én végre elkezdődtek a Négyzetkilométeres Hálózat (Square Kilometer Array, SKA) építési munkálatai Ausztráliában. A rendszer építése Dél-Afrikában már tavasszal elindult, a szoftver fejlesztése pedig jó ideje tart már.
A SKA-Low, vagyis az ausztrál rendszer 131 072, fára emlékeztető antennából áll majd. Várhatóan nyolcszor érzékenyebb lesz, mint a meglévő teleszkópok, és körülbelül 135-ször gyorsabban térképezi fel a kozmoszt.
A The Conversation beszámolója szerint a dél-afrikai egység 197 teleszkópból áll majd, ezek pedig a közepes frekvenciát (350 MHz–15 GHz) figyelik majd. Ausztráliában az alacsonyabb, 50–350 MHz frekvenciákon folyik majd a mérés. Itt egy 74 négyzetkilométeres területen gyűlik majd a sok adat, amelyen 512 egységet találunk majd hálózatba kötve. Ez tartalmazza az összesen 131 072 antennát.
A szakemberek szerint az eredetileg 1991-re tervezett tömb várhatóan átalakítja majd a csillagászatot. A SKA a korai univerzum tanulmányozásában lesz igazán hasznos, és új betekintést nyújthat az első csillagok kialakulásába.
Mindemellett segíteni fogja a sötét energia és annak a kozmikus tágulásra gyakorolt lehetséges hatásának vizsgálatát is. A rendkívüli érzékenység még a földön kívüli élet keresésében is hasznos lehet, bár a felbontás a legrészletesebb keresést a viszonylag közeli csillagokra korlátozza. Sarah Pierce, a SKA igazgatója szerint a teleszkóp annyira érzékeny lesz, hogy egy „több tíz fényévnyire” lévő bolygón lévő repülőtéri radart is képes lenne érzékelni.
Az építési munkálatok várhatóan 2028-ra fejeződnek be, és a tervek szerint 2030-tól működhet majd a rendszer.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.