Tech hvg.hu 2022. december. 05. 16:03

Ezzel az új eszközzel valósággá válhatnak a Star Warsban is látott hologramok

Egy térbeli fénymodulátort fejlesztettek ki a tudósok, ami precíz fényszabályozással hoz létre hologramot. Ez a megoldás önvezető autókban és az orvoslásban is jó szolgálatot tehet a jövőben.

45 évvel a Star Wars – Egy új remény premierje után valósággá válhat a filmben látott hologram, például Leia hercegnő segélykérő üzenete. Az elmúlt négy évben az MIT egy csoportja által vezetett nemzetközi kutatócsoport legyőzhette a hologram útjában álló legnagyobb akadályt, miszerint a 3D-s hologram létrehozása különösen precíz és gyors fényszabályozást igényel, ami meghaladta az eddigi technológiák képességeit.

A bejelentés szerint a kutatócsoport egy olyan programozható, vezetéknélküli eszközt hozott létre, ami a kereskedelmi eszközöknél sokkal gyorsabban képes a fény vezérlésére.

Az eszköznek, amit térbeli fénymodulátornak (spatial light modulator / SLM) kereszteltek el, a hologramokon túl egyéb hasznos felhasználási területei is lesznek. Az egyik ilyen lehet olyan érzékelők létrehozása az önvezető autókban, amelyek a jelenlegi érzékelőknél milliószor gyorsabbak. A másik ilyen az agyszkennerek felgyorsítása lehet: ennek köszönhetően nagyobb felbontású felvételek készülhetnek.

Az SLM úgy manipulálja a fényt, hogy szabályozza a térbe történő kivetítés módját. A projektorokhoz vagy a számítógép képernyőjéhez hasonlóan az SLM úgy változtatja meg a fénysugarat, hogy egy irányba fókuszálja azt, vagy több helyre megtöri azt képalkotás céljából.

Az MIT új SLM-jében a fotonikus kristály mikroüregek szorosan tömörített sora funkcionál optikai modulátorként. Ezeknek rendkívül kicsiknek kell lenniük, ugyanis a fénysugarak hossza csupán néhány nanométer.

Az eszköz összetettsége miatt évekbe telt, mire a kutatók rájöttek, hogy hogyan alkossák meg különböző méretekben. A számítógépek áramköreinek létrehozásához hasonló megoldást szerettek volna megalkotni, így az eszköz tömeggyártásra alkalmas lett volna, azonban a gyártási folyamat során előfordulhatnak mikroszkopikus eltérések. Ezek pedig hatalmas eltérésekhez vezethettek volna a teljesítményben – összegzett a Boston.com.

Végül a Air Force Research Laboratoryval állapodtak meg, hogy létrehozzanak egy különösen precíz tömeggyártási eljárást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.