Tech MTI 2022. november. 28. 20:33

Tudja, mi az a gázláng-effektus? Ideje lenne megjegyezni, mert 1740%-kal megugrottak a keresések, ez lett az év szava

A gázláng-effektust (gaslighting) választotta az év szavának idén a Merriam-Webster szótár. Az év szavát az online felületén végzett keresések alapján választja ki, miután kizárta a versenyből a minden évben gyakran keresett, örökzöld szavakat.

2022-ben 1740 százalékkal gyakrabban kerestek rá a gaslighting kifejezésre, mint egy évvel korábban. Viszont – a korábbi évek szavaival szemben – ez az érdeklődés nem köthető egy bizonyos kiváltó eseményhez.

„Nagyon meglepett, milyen gyorsan nőtt az érdeklődés a szó iránt az angol nyelvben, különösen az elmúlt négy évben” – mondta Peter Sokolowski, a Merriam-Webster főszerkesztője, aki szerint a kifejezésre, amelyre az év minden egyes napján sokan rákerestek.

A Merriam-Webster definíciója szerint a gázláng-effektus egy ember tartósan fennálló pszichológiai manipulációja. Következtében az áldozat még saját gondolatai, emlékei vagy valóságészlelése érvényességét is megkérdőjelezi, ami zavarodottsághoz, az önbizalom és az önértékelés elvesztéséhez, valamint az érzelmi és mentális stabilitással kapcsolatos bizonytalansághoz vezet, miközben az áldozat függőségi viszonyba kerül az elkövetővel.

A gaslighting használata a szoros emberi kapcsolatokban, a gazdasági és politikai életben és a hírgyártásban is előfordul. Erre a jelenségre játszik rá következetes sujkolásaival a propagandamédia is.

Lehet vállalati taktika vagy a nyilvánosság félrevezetésének eszköze. Egyik speciális változata az egészségügyi gázláng-effektus, amelynek során egy egészségügyi szakember azzal rázza le a beteget, hogy csak bebeszéli magának a tüneteket vagy a betegséget.

A gázláng-effektus kifejezés eredete Patrick Hamilton 1938-ban készült, Gázláng című színdarabjára nyúlik vissza. A darabból két filmadaptáció született az 1940-es években. Az egyik George Cukor Gázláng című, 1944-es alkotása, amelyben Paula Alquist szerepét Ingrid Bergman, Gregory Antonét pedig Charles Boyer játssza. A két főszereplő egy viharos románcot követően egybekel, de Gregory nem az, akinek látszik. A film egyik kulcsfontosságú mozzanata, hogy Paula rendszeresen panaszkodik férjének amiatt, mert londoni házukban gyakran elhalványulnak a fényt biztosító gázlángok. Gregory ezt úgy állítja be, mintha az egész csak a nő képzeletében létezne.

A gaslighting szót később a mentális egészséggel foglalkozó szakmák is átvették a kapcsolati visszaélések bizonyos típusának leírására.

Idén a tíz leggyakrabban keresett szó között megtalálható az oligarcha, az omikron, a razzia és az eltörléskultúra (cancel culture).

A tavalyi év szava a vakcina volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.