Tech hvg.hu 2022. november. 23. 08:33

Kén-dioxidot talált egy idegen bolygó légkörében a James Webb űrteleszkóp

A WASP-39b jelű exobolygó 700 fényévnyire van a Földtől. A James Webb űrteleszkóp sokáig tanulmányozta, és fontos információkat tárt fel róla.

A James Webb űrteleszkóp (JWST) korábban már megmutatta, mire képes, ha az exobolygók tanulmányozásáról van szó. A NASA még augusztusban jelentette be, hogy sikerült vele egy 700 fényévre lévő planéta légkörét tanulmányozni. Akkor szén-dioxidot találtak ott, az azóta elvégzett mérésekből pedig további ismeretekre tettek szert a kutatók a WASP-39b-vel kapcsolatban.

Az IFLScience azt írja, az újabb vizsgálatok során kén-dioxid jelenlétére találtak bizonyítékot. Mindez azért is jelentős, mert ez az első alkalom, hogy sikerült ilyen anyagot egy exobolygó légkörében kimutatni. Emellett arra is első alkalommal sikerült bizonyítékot találni, hogy miként keletkezik ez a csillag fényének hatására. Ráadásként a bolygón lévő felhőket is sikerült tanulmányozni, és arról is van már fogalmunk, miként alakult ki a bolygó.

A Nature-ben megjelent kutatási eredmény szerint a WASP-39b a Szaturnusz egy felfújt változata. Nagyjából azonos tömegű a Naprendszer bolygójával, azonban sokkal közelebb kering a csillagához, ami pedig kisebb, mint a Nap.

Szén-dioxidot talált egy idegen bolygó légkörében a James Webb űrteleszkóp

A WASP-39b 700 fényévnyire van a Földtől, a légkörében pedig egyértelműen kimutatható a szén-dioxid jelenléte.

A keringési ideje csupán néhány nap, ami annak köszönhető, hogy a Nap-Merkúr távolság nagyjából nyolcadára van a csillagtól. A kutatók ezt használták ki a tanulmányozásra.

Ahogy a bolygó elhalad a csillag előtt, a fény átszűrődik a légkörén. A JWST ezt a szűrt fényt használja fel a légkör kémiai összetételének meghatározására.

A légkör összetétele azt is lehetővé tette a tudósok számára, hogy a bolygó történetét is megvizsgálják. A szén és az oxigén, a kálium és az oxigén, valamint a kén és a hidrogén relatív arányát vizsgálva a csapat úgy véli, hogy a bolygó kisebb égitestek felhalmozódása miatt alakult ki.

Óriási „homokórát" fotózott a James Webb űrteleszkóp

Egy születőben lévő csillagot sikerült lefotóznia a James Webb űrteleszkópnak, ami jelenleg is magába szívja a körülötte lévő gázt és port.

Tekintettel arra, hogy a légkörben sokkal több oxigén van, mint szén, a csapat úgy gondolja, hogy a planéta a jelenleginél távolabb alakult ki a csillagtól, majd szépen lassan közeledett hozzá. A csapat azt is megállapította, hogy a légkörben szulfidokból és szilikátokból álló felhők vannak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.