Nemrég a Mars nagyobbik holdja, a Phobos haladt el a Nap és a vörös bolygó között, így részleges napfogyatkozást idézett elő.
Nemcsak a Földön létezik napfogyatkozás, hanem minden olyan bolygón, aminek van egy kísérő égiteste. Nincs ez másként a Mars esetében sem, ám az ottani jelenség egészen más, mint amit itt megszokhattunk.
A NASA Perseverance nevű Mars-járója nemrég egy felvételt készített a marsi napfogyatkozásról – egész pontosan arról, hogy a vörös bolygó nagyobbik holdja, a Phobos miként halad el a Nap előtt. A képeket november 18-án rögzítette a rover, amit aztán egy videóba fűztek össze.
A Phobos szabálytalan alakja miatt nem úgy nézett ki a jelenség, mint ahogy azt a Földről látni, amikor a Hold halad át a két égitest között.
A few days ago on Sol 621 (November 18th), the Mars Perseverance Rover observed a solar eclipse by the moon Phobos.
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) November 21, 2022
NASA/JPL-Caltech/ASU/Kevin M. Gill#Space #Science #Mars2020 #Astrodon pic.twitter.com/HH3Vlqvpz6
A Phobos egyébként előbb-utóbb megsemmisül. Ha pontosak akarnánk lenni, akkor azt mondanánk, hogy inkább utóbb, az égitest ugyanis 30–50 millió év múlva olyan közel kerül a Marshoz, hogy a gravitációja széttépi, és gyűrűt alkotva áll majd pályára körülötte.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.