Tech hvg.hu 2022. november. 17. 13:03

Ott bukkantak az életre, ahol eddig nem is sejtették, hogy létezhet: az Antarktisz jege alatt

A kutatók mérései szerint az antarktiszi jég alatt is rengeteg fitoplankton él, annak ellenére, hogy fényre van szükségük az energiatermeléshez.

Az Antarktiszton finoman szólva sem barátságosak a körülmények az élet számára: súlyos mínuszok, arról nem is beszélve, hogy a tél folyamán hónapokra eltűnik a Nap, a helyét pedig a sötétség veszi át. A jelek szerint azonban még ezek az extrém körülmények sem szabnak gátat annak, hogy a tenger mélyén virágozzon az élet – írta meg a CNet.

A Frontiers in Marine Science című tudományos lapban megjelent kutatási eredmény szerint az antarktiszi tápláléklánc egyik kritikus fontosságú organizmusa, a mikroszkopikus fitoplanktonok hatalmas tömege él a tengeri jég alatt.

Aggódnak a kutatók, 44 éve nem volt olyan vékony a jégréteg az Antarktiszon, mint idén júliusban

Az antarktiszi jégtakaró idén júliusban, a déli félteke telén csak egy átlag 15,3 millió négyzetkilométeres területen fagyott vissza.

Számos fitoplanktonfaj fotoszintetizál: napfényre van szükségük az energia előállításához, így a felszín közelében találhatók meg. Amikor viszont az óceán befagy, kevesebb fény éri őket, ezért a kutatók azt kezdték el figyelni, hogy hol és mikor fejlődnek ezek az élőlények. Az Északi-sarkon végzett kutatásokból kiderült, hogy ezek képesek mélyebben, a sötétségben is életben maradni, és ugyanez lehet igaz az Antarktisztra is.

A kutatók összesen 51 darab, 2014 és 2021 között telepített úszó laboratóriumból gyűjtöttek adatokat a vizsgálathoz. A klorofillmolekulák mennyiségét és a jégtakaró méretét összehasonlítva a kutatók arra jutottak, hogy a tengeri jég alatt élnek és virulnak a fitoplanktonok, még azelőtt is, hogy a jég visszahúzódna a nyár miatt. Ez a mérések nagyjából negyedére volt jellemző.

A tengerkutatók vakarják a fejüket: ott bukkant fel egy cápa, ahol semmi keresnivalója

Belize-ben fogtak ki egy olyan, nagyjából 3 méter hosszú cápát a kutatók, ami az ottani halakhoz képest különösen lassan mozgott.

A kutatók szerint ez azt jelentheti, hogy komplett ökoszisztémák lapulhatnak ott, ahol eddig nem számoltak ilyesmivel.

A nagy kérdés, hogy mi történik majd ezekkel az élőlényekkel, ha a tengeri jég a globális felmelegedés miatt a korábbinál hamarabb visszahúzódik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?