Tech hvg.hu 2022. november. 16. 20:03

A világ első temploma 6000 évvel régebbi, mint a Stonehenge

A törökországi Göbekli Tepe területnek csupán az 5 százalékát tárták fel eddig a kutatók, de már így is felbecsülhetetlen leletekre bukkantak.

Az 1960-as években Törökország délkeleti részén egy egészen különleges leletre bukkantak a régészek egy mezőgazdasági területen. Olyannyira különleges volt a lelet, hogy a szakemberek el sem akarták hinni, hogy valódi.

Ez az azóta csak Göbekli Tepe néven ismert lelőhely, ahol egy, az ásatások során a romok kiásásakor az emberiség eddig ismert legkorábbi körtemplomait tárták föl. A régészek szénizotópos mérései alapján az építmény időszámításunk előtt 9500–8000 közötti időszakban készülhetett el. Mindez azt is jelenti, hogy legalább 6000 évvel régebbi, mint a Stonehenge – írja az Interesting Engineering.

Gobekli Tepe: The world's first temple that's 6,000 years older than Stonehenge

Some theologians have proposed a number of candidate locations on Earth, including at the head of the Persian Gulf, in southern Mesopotamia, in the Armenian Highlands, Iran, or even in Jerusalem. However, others have also suggested that Gobekli Tepe could be the origin of the story of the Garden of Eden location, given its position close to these mighty rivers.

A helyszínen több nagy, kör alakú építményt találni, amelyeket a világ legrégebbi ismert megalitjai vesznek körül. Sok ilyen oszlopot gazdagon díszítettek absztrakt és rejtélyes antropomorf (emberi tulajdonságokkal rendelkező állatok) alakokkal.

A régészek úgy vélik, hogy a lelőhelyet először az újkőkorszak elején használták, amikor megjelentek a világ legrégebbi állandó emberi települései.

Klaus Schmidt német régész 1963-ban akasztotta rá a világ legrégebbi temploma címkét, ám nem minden szakember értett ezzel egyet. Szerintük ugyanis a korban túlságosan kevés ember volt a környéken ahhoz, hogy egy ilyen templomot fenntartsanak.

Megfejtették a rejtélyt, hogy honnan származnak a Stonehenge gigászi kőtömbjei

A Stonehenge-től 25 kilométerre fekvő erdős területről származik az őskori építmény gigászi kőoszlopainak nagy része - állapították meg a kutatók egy több évtizeden át az Egyesült Államokban őrzött kőminta alapján.

A lap megjegyzi: 2021-ig csupán a terület 5 százalékát tárták fel, vagyis felbecsülhetetlen értékű lelet rejtőzhet még a talajban. Ugyanakkor az elmúlt évezredek során a mezőgazdaságot folytató emberek sok tárgyat tehettek tönkre tudtukon kívül, így talán sosem derül ki, pontosan mi célt szolgált a Göbekli Tepe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?