Tech hvg.hu 2022. november. 15. 10:03

Elkészült a világ legnagyobb rádióteleszkóp-rendszere, megérthetjük vele az űridőjárást

Három év alatt épült meg a Taocseng (Daocheng Solar Radio Telescope) rádióteleszkóp-rendszer a Tibeti-fennsíkon, a Napot figyeli majd.

Elkészült a világ legnagyobb teleszkóphálózata, amivel a jövőben a Napot fogják tanulmányozni – számolt be róla a Nature. A Tibeti-fennsíkon dolgozó mérnökök az utolsó simításokat is elvégezték az építkezésen, így a Taocseng (Daocheng Solar Radio Telescope, DSRT) névre keresztelt rendszer három év alatt készült el.

A DSRT több mint 300 tányérantennából áll, és egy több mint 3 kilométeres körpályán helyezkednek el. Az utolsó csavart november 13-án tették a helyére, a tervek szerint pedig 2023 júniusában indul majd a próbaüzem. A konstrukció 14 millió dollárba, vagyis nagyjából 5,5 milliárd forintba került. A kutatók azt vizsgálják majd, hogy a napkitöréseknek milyen hatásuk van a Földre.

Hackerek támadták meg a világ legfejlettebb rádióteleszkóp-rendszerét, egy hete állnak a csillagászati megfigyelések

A chilei ALMA rádióteleszkóp-rendszert még október 29-én támadták meg a hackerek, akiknek sem a kilétéről, sem pedig az indítékáról nem tudni semmit.

A szakemberek szerint a rendszer jól kiegészíti majd azokat az adatokat, amiket a már meglévő teleszkópok gyűjtenek a Napról. Éppen ezért a működésének csak globális léptékben van értelme.

Az olyan rádióteleszkópok, mint a DSRT, hasznosak a Nap felső légkörében – a koronában – zajló folyamatok, például a napkitörések és a coronális tömegkilökések (CME-k) tanulmányozására. Amikor a nagyenergiájú részecskék elindulnak a Föld felé, az „űridőjárás” károsíthatja a műholdakat, és megzavarhatja a Föld elektromos hálózatait.

(A kiemelt kép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.