A NASA újfajta hőpajzsot fejlesztett, amivel a jövőbeni marsi landolásokat szeretné biztonságossá tenni.
Sikeres tesztet hajtott végre a NASA azzal az újfajta hőpajzsal, ami a jövőben nagy szolgálatot tehet a Mars-küldetéseknél. A LOFTID nevű eszközt az Atlas V rakétával vitték fel a világűrbe, majd onnan indították útnak, hogy végül a Csendes-óceánba csapódjon.
Miután az űrből leejtették az eszközt, az a várakozásoknak megfelelően felfúvódott, így ha lett volna mögötte rakomány, azt sikeresen megvédte volna a hevüléstől. Végül Hawaiitól mintegy 800 km-re landolt a szerkezet – számolt be róla a Space.com.
A NASA szerint a művelet rendben zajlott. Miután 125 km-es magassából útnak indították a szerkezetet, a készülék végig rögzítette a telemetriai adatokat. Az összeköttetés egy pillanatra megszakadt, ám néhány másodperccel később ismét volt kommunikáció az eszköz és a földi állomás között. A hőpajzs nagyjából 8 km-re csapódott a tengerbe attól a hajótól, amit azért vezényeltek a vízre, hogy begyűjtse a készüléket.
A repülő csészealjra emlékeztető szerkezetet úgy tervezték meg, hogy a Marshoz érve kinyíljon és felfújja magát. Az eszközzel azt segítenék, hogy a rakomány biztonságban érjen talajt, ugyanakkor az ejtőernyőket továbbra is használni fogja a NASA.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.